Państwa UE, które przekraczają dozwoloną kwotę produkcji mleka, muszą płacić kary finansowe. Zgodnie z przyjętym rozporządzeniem władze państw członkowskich będą jednak mogły rozłożyć kary ściągane od podmiotów skupujących mleko na trzy raty, płatne w ciągu trzech lat - do 30 września 2017 r. Od tych należności nie będą naliczane odsetki.

Decyzję tę uzasadniono "niskimi cenami mleka i trudnościami finansowymi w sektorze mlecznym". Ma to złagodzić obciążenia dla producentów, którzy będą musieli zapłacić karę za nadprodukcję mleka w roku kwotowym od 1 kwietnia 2014 do końca marca 2015 r.

Według unijnych źródeł z szacunków wynika, że 13 krajów UE przekroczy dozwolone kwoty mleczne w tzw. roku kwotowym 2014/2015. Wśród nich jest Polska.

Rzecznik prasowy Ministerstwa Rolnictwa Witold Katner powiedział PAP, że decyzja Komisji Europejskiej idzie w dobrym kierunku. Zaznaczył jednak, że resort czeka na jej szczegóły.

- MRiRW od wielu miesięcy podnosiło na unijnym forum problem dodatkowych opłat za przekroczenie limitów produkcji mleka. Cieszymy się, że KE wreszcie zdecydowała się podjąć działanie - oświadczył Katner. Dodał, że ministerstwo rolnictwa nadal będzie starało się o wprowadzenie przez Brukselę dopłat do eksportu artykułów mleczarskich. Wskazał, że ostatni raz taki wniosek Polska stawiała 20 lutego.

Pod koniec lutego wiceszef Agencji Rynku Rolnego Lucjan Zwolak poinformował, że ARR szacuje, iż nadprodukcja mleka w naszym kraju będzie na poziomie 7 proc., a kara wyniesie ok. 70 groszy za kg. Całkowita kara za nadprodukcję w roku kwotowym 2014/2015 wyniosłaby ok. 700 mln zł. Polski rząd zabiegał o możliwość rozłożenia kar na raty.

W Polsce produkcją mleka zajmuje się 144 tys. gospodarstw rolnych, czyli ok. 500 tys. osób.

Od kwietnia 2015 r. produkcja mleka w Unii nie będzie już limitowana.