Kiedy plon jest ograniczony przez niekorzystne warunki atmosferyczne, istotne jest, aby podczas zbioru i zakiszania nie powodować dodatkowych strat. Dlatego bardzo ważne jest ustrzeżenie się błędów podczas zbioru kukurydzy kiszonkowej.

TERMIN ZBIORU

Istnieją różne metody określania terminu zbioru kukurydzy na kiszonkę. Jedną z nich jest ocena na podstawie wyglądu całych roślin oraz ziarniaków. Zalecenia mówią, aby zbierać rośliny, których dolne liście już zaschły, a linia mleczna znajduje się na 1/2-1/3 wysokości ziarna (dojrzałość woskowa). Jednak taka metoda nie jest zbyt dokładana. Dużo lepiej sprawdza się określanie przydatności do zbioru na podstawie suchej masy roślin. Oceny takiej można dokonać bez problemu w domowych warunkach.

Aby oszacować poziom s.m. roślin z naszej plantacji, musimy zebrać kilka roślin z różnych miejsc pola. Najlepiej, jeśli reprezentują średnią, czyli nie są ani najwyższe, ani najmniejsze z łanu, a ich rozwój odpowiada temu, co prezentuje większość roślin.

Następnie przystępujemy do rozdrobnienia zebranej przez nas kukurydzy. Można to zrobić za pomocą noża, jednak w domowych warunkach najlepiej sprawdzi się do tego rębak ogrodowy. Z tak przygotowanej sieczki wybieramy porcję o określonej masie, np. 500 g, z której

będziemy odparowywać wodę. W domowym zaciszu możemy tego dokonać za pomocą piekarnika bądź kuchenki mikrofalowej. W przypadku suszenia materiału w piekarniku musimy uzbroić się w cierpliwość, ponieważ suszenie może trwać nawet kilka godzin. Powinniśmy korzystać z ustawień określonych w instrukcji użytkowania dla suszenia owoców oraz grzybów. Co jakiś czas ważymy masę i zapisujemy wynik. Wodę odparowujemy tak długo, aż wyniki kolejnych naważań będą takie same.

W przypadku określania s.m. za pomocą kuchenki mikrofalowej masę przekładamy do naczynia żaroodpornego i wstawiamy do mikrofalówki na 2 min. Czynność powtarzamy kilkukrotnie, za każdym razem mieszając materiał. Gdy organoleptycznie możemy ocenić, że materiał jest już bardzo suchy, każdorazowo ważymy próbkę oraz skracamy czas suszenia do 1 min, tak aby ograniczyć ryzyko zapalenia się suszu. Kiedy kolejne pomiary dają ten sam wynik, zakańczamy suszenie. W przypadku 500 g próbki mokrego materiału masę suszu dzielimy przez 5 i otrzymujemy s.m. roślin w proc. (np. 150 g : 5 = 30 proc. s.m.).

Eksperci zalecają, aby s.m. roślin, z których sporządzamy kiszonkę, wynosiła ok. 34 proc. Musimy pamiętać również, że przy normalnym przebiegu pogody zawartość suchej masy może się zwiększać nawet o 0,5 proc., natomiast przy wysokich temperaturach nawet 0,75 proc. dziennie.

WAŻNE ODPOWIEDNIE ROZDROBNIENIE

Kiszonka z kukurydzy to pasza energetyczna, w której główną rolę odgrywa skrobia znajdująca się w ziarnie (...).

Cały artykuł znajdziesz we wrześniowy numerze miesięcznika "Farmer"