Jałówka Miotła 3 po buhaju Granger amerykańskiego pochodzenia została czempionem w kategorii jałówek w wieku 13 do 15 miesięcy. Amerykańskie geny posiada także jałówka Bonty 2, która została wiceczempionem swojej kategorii – jałówek cielnych. Pochodzi po buhaju Harbormaster.

Młoda krowa w pierwsze laktacji o imieniu Puszka 2 po francuskim buhaju Beaupre najpierw uzyskała czempionat, a później superczempionat wystawy w Barzkowicach. Czempionem w kategorii krów w II laktacji została inna krowa z zakładu w Kołbaczu – Bela 154 po buhaju Sammy.

W tamtym roku w Barzkowicach uzyskaliśmy czempionat w kategorii jałówek w wieku 10 do 12 miesięcy oraz wiceczempionat w kategorii jałowek cielnych. W tym roku  odnieśliśmy zdecydowanie większy sukces – powiedział Andrzej Olszewski, hodowca ZDIZ PIB Kołbacz. – Współpracujemy z różnymi firmami, które dostarczają nasienie, ale przede wszystkim jest to genetyka amerykańska – dodał.

Zakład Doświadczalny w Kołbaczu należy do Instytutu Zootechniki Państwowego Instytutu Badawczego w Krakowie, zajmuje się hodowlą i chowem bydła oraz owiec.