Fundacja Międzynarodowy Ruch Na Rzecz Zwierząt Viva! poinformowała o złożeniu doniesienia do prokuratury m.in. w sprawie niedozwolonych praktyk przy rozładunku bydła w ubojni McKeen Beef w miejscowości Dobra w województwie wielkopolskim, specjalizującej się w obrocie wołowiną. Tym razem sprawa dotyczy dużego zakładu, o znacznie większym poziomie ubojów, niż ten w Kalinowie. Jak podaje ubojnia McKeen Beef, w roku 2014 spółka osiągnęła możliwości rozbioru na poziomie 700 ton wołowiny tygodniowo. Około 90 proc. sprzedaży zakładu stanowi eksport, głównie na rynki Unii Europejskiej.

Zebrane dowody mają zawierać ponad siedem godzin nagrań z ubojni. Według organizacji były to „wielokrotnie powtarzające się sytuacje m. in. takie jak: rażenie krów poganiaczami elektrycznymi po głowach oraz wrażliwych miejscach ciała, wykręcanie i łamanie ogonów, kopanie i bicie zwierząt, ciągnięcie za rogi, używanie niedozwolonych przedmiotów (rury, pałki), męczenie, bicie oraz rażenie prądem leżących krów, które nie mają siły wstać”.

Ujawnione informacje mają być wynikiem czteromiesięcznego śledztwa przeprowadzonego na terenie ubojni. Od lipca do października fundacja organizowała wyjazdy oraz monitorowanie rzeźni McKeen Beef w Wielkopolsce.

Według przedstawicieli fundacji na nagraniach na terenie ubojni zarejestrowani są również pracownicy inspekcji weterynaryjnej, którzy mieli nie reagować na stosowane w zakładzie niedozwolone praktyki.

Sprawa bez wątpienia jest kontrowersyjna i opinie na temat tego rodzaju wydarzeń są bardzo rozbieżne. Według wielu rolników tego rodzaju materiały realizowane są przez osoby nie znające realiów rolnictwa, co więcej, celowo sabotujących określoną działalność. Jak twierdzą praktycy trudno jest sprowadzić z samochodu zwierzę ważące niekiedy niemal 1 tonę jedynie za pomocą dobrego słowa.

- Nagrajcie film na którym wy, lub wasi fani przeganiają bydło zgodnie z obowiązującym prawem. Ciekawe ilu z was by wylądowało w szpitalu? – czytamy w komentarzach pod zamieszczonym materiałem na profilu facebookowym fundacji.