W ramach rutynowych badań w zakresie chorób bydła, pozytywny wynik zdiagnozowano na farmie bydła mięsnego w regionie Napo (Ekwador). Było to siedem przypadków choroby, w przypadku których serotyp wirusa nie został jeszcze potwierdzony.

Nie jest jasne jakie działania władz Ekwadoru zostały podjęte w celu kontrolowania wirusa choroby niebieskiego języka, ponieważ w sprawozdaniu dla Światowej Organizacji Zdrowia Zwierząt (OIE) określono, że szczepienia nie były stosowane w ramach działań kontrolnych.

Francja zgłosiła sześć nowych ognisk serotypu 8 w regionie Puy-de-Dome.
Zakażone bydło zostało zidentyfikowane poprzez nadzór analityczny, w ramach działań reagowania na chorobę niebieskiego języka we Francji. Aby zapobiec rozprzestrzenianiu się choroby przeprowadzana jest kontrola przewozu, badania przesiewowe, szczepienia oraz obserwacja.

W Austrii pojawiły się dwa ogniska choroby niebieskiego języka serotypu 4, w dwóch różnych stadach bydła, w Steiermark i Burgenland. Zakażone bydło nie miało żadnych objawów klinicznych, ale 180 sztuk bydło w dwóch stadach jest narażone na wystąpienie choroby, podaje The Dairy Site.