W miejscowości Prochy w województwie wielkopolskim została uroczyście otwarta obora Państwa Matuszyk, w której pracują obecnie trzy roboty udojowe Lely Astronaut A4.

Obora w której obecnie utrzymywane są krowy została całkowicie zmodernizowana. Ze starego budynku zostały praktycznie tylko fragmenty murów zewnętrznych, które pozostały przez wzgląd na oszczędności związane z rozbiórką i wywozem gruzu.

Pozostawiony fragment muru służy obecnie jako szlak komunikacyjny prowadzący do robotów udojowych. Dzięki temu powstałą czysta ścieżka przez oborę, przez co nie trzeba przemieszczać się po korytarzach spacerowych. Spełnia to jednocześnie swego rodzaju barierę biologiczną, zabezpieczająca przed rozprzestrzenianiem się patogenów.

Obecnie w oborze dojonych jest ok. 185 krów, z widokiem na powiększenie stada. Jedna nawa obory jest już przygotowana na wstawienie kolejnych zwierząt. Docelowo ma być tu utrzymywanych ok. 250 krów.

Gospodarze mimo, iż korzystają z tego systemy udoju stosunkowo niedługo, to już zauważyli płynące z niego korzyści.
- Dzięki robotom udojowym poprawiła się zdrowotność krów, spadły komórki somatyczne, co przekłada się na jakość mleka. Oprócz oszczędności czasu, powstają również oszczędności wynikające z mniejszej ilości osób potrzebnych do obsługi stada – mówi o korzyściach Karol Matuszyk.

Jedną z atrakcji dla przybyłych gości był pokaz korekcji racic zgodnie z ideą Akademii Zdrowej Racicy. Hodowcy mogli przyjrzeć się jak i kiedy powinno się profesjonalnie przeprowadzać korekcję racic

Mimo trudnej obecnie sytuacji na rynku mleka nie gaśnie zainteresowanie rozwojem produkcji mleka, o czym świadczą tłumnie przybyli na imprezę goście.