Rozwój gospodarstwa w kierunku chowu bydła mlecznego zmusza rolników do rozważenia wolnostanowiskowego systemu utrzymania. Część rolników decyduje się na budowę nowych obiektów, jednak nie każdego na to stać, choć niekiedy remont i dostosowanie starego budynku może być zbliżony do budowy nowej obory. Często istniejące budynki nadają się jeszcze do niewielkich przeróbek.

W systemie wolnostanowiskowym bardzo istotną rolę odgrywa szerokość korytarzy po których poruszają się zwierzęta oraz wielkość stanowisk legowiskowych.

W przypadku adaptacji starego budynku jego szerokość może okazać się niewystarczająca by pomieścić odpowiedniej szerokości korytarz gnojowy tuż przy stole paszowym (najlepiej by jego szerokość pozwalała na wyminięcie się dwóch zwierząt tuż za zadami krów pobierających paszę przy stole – co oznacza, że szerokość owego korytarza powinna wynosić ok. 4 metrów).

Stanowisko legowiskowe by spełniało swoje zadanie również musi mieć odpowiednie wymiary dopasowane do wielkości zwierząt utrzymywanych w gospodarstwie.

Dlatego też w przypadku adaptacji starszych budynków najlepszym rozwiązaniem mogą się okazać tzw. kombiboksy. Jest to typ stanowisk legowiskowo – żywieniowych montowanych tuż przy stole paszowym. Przewagą tego typu rozwiązania nad tradycyjnymi boksami stosowanymi w oborach wolnostanowiskowych jest właśnie możliwość ich zastosowania w starszych obiektach, pozwala również na pomniejszenie skutków hierarchicznego podziału zwierząt w budynku.

W przypadku modernizacji starego obiektu, zastałego po czasach PGR kombiboksy są najlepszym rozwiązaniem. Chcąc utrzymywać w tych budynkach krowy w systemie wolnostanowiskowym potrzebna jest jego adaptacja, a niestety są pewne ograniczenia w postaci szerokości budynku. Jednak w przypadku zastosowania boksów legowiskowo – żywieniowych nie stanowi to już takiego problemu – tłumaczy Tadeusz Piórkowski hodowca bydła mlecznego z województwa warmińsko-mazurskiego.

Dzięki tej modernizacji – wprowadzeniu wolnostanowiskowego systemu utrzymania zwierząt zyskujemy na zdrowotności zwierząt przez zapewnienie im ruchu, mniejszym problemem może się również okazać wykrywanie rui w porównaniu do systemu uwięziowego. Kolejną korzyścią jest również mniej uciążliwy dój, który może być prowadzony w hali udojowej – w pozycji stojącej.