Komisja Europejska reaguje teraz na napiętą sytuację na europejskim rynku mleka, która znalazła się pod presją pandemii koronawirusa. Organ ten zapewnia 30 mln euro na prywatne przechowywanie odtłuszczonego mleka w proszku, masła i sera. Zapewnia to produktom mleczarskim znaczną część dopłat do prywatnego przechowywania (PHL), na które przeznaczono ogółem 80 mln euro z budżetu rolnego UE na 2020 r. Oprócz produktów mlecznych Komisja Europejska chce również otworzyć PLH dla wołowiny, owiec i kóz.

Zgodnie z oczekiwanym dziś pakietem pomocy na rynki rolne w UE planuje 6 milionów euro pomocy na przechowywanie 90 tys. ton odtłuszczonego mleka w proszku w okresie od 90 do 210 dni. 14 milionów euro na przechowywanie masła w ilości 140 tys. ton i 10 milionów euro na przechowywanie sera w ilości 100 tys. ton.

W UE wzrosła presja na rynek mleka. Standardowe ceny przetworów mlecznych spadają od tygodni. Komisja Europejska zwraca uwagę, że ceny mleka w marcu 2020 r. Pozostawały stosunkowo stabilne (-1 proc.), ale w kwietniu zostały już znacznie obniżone w niektórych krajach. Jeszcze silniejszy spadek można zaobserwować w przypadku mleka surowego. Obniżka cen mleka jest bardziej wyraźna niż zwykła sezonowa tendencja spadkowa.

Problem polega na tym, że dostawy w Europie zwykle znacznie wzrastają wiosną do maja, a dopiero potem stale spadają do jesieni. Sezonowy wzrost występuje, zatem w czasie, gdy kryzys związany z pandemią powoduje drastyczne spadki sprzedaży w branży gastronomicznej. W niektórych państwach członkowskich ogłaszane są obecnie apele i wprowadzane systemy zachęt w celu ograniczenia dostaw. Mleczarnie, które mają szerszą gamę produktów, częściowo przekształcają przetwarzanie w trwalsze, przechowywane produkty mleczne i towary.