Bydło mleczne, szczególnie najpopularniejszej w Polsce rasy holsztyńsko – fryzyjskiej jest mało odporne na trudne warunki utrzymania. Jednym z problemów, który daje się zwierzętom we znaki jest stres cieplny, który jak podają eksperci, zaczyna się już od temperatury +20 °C.

Zjawisko stresu cieplnego jest szczególnie dotkliwe w starego typu budynkach uwięziowych, gdzie zwierzęta nie mają możliwości wyboru miejsca przebywania. Wysokie temperatury szybko przekładają się na osłabione pobranie paszy oraz gwałtowny spadek produkcji mleka. Oprócz spadku wydajności mogą pojawić się również problemy zdrowotne w postaci chorób metabolicznych, bądź stanów zapalnych gruczołu mlekowego.

Przy produkcji mleka krowy wydzielają potężne pokłady energii cieplnej, z której odprowadzeniem w takich warunkach mają problem. Porównuje się, że wysokowydajna krowa mleczna emituje tyle ciepła co grzejnik o mocy 2000 W. stąd też konieczna jest pomoc hodowcy w odebraniu tego ciepła.

Wysokie temperatury stanowią również poważne zagrożenie dla najmłodszej grupy zwierząt w stadzie. Cielęta w wyniku osłabienia, jak również nie w pełni rozwiniętego układu odpornościowego, znajdują się pod zwiększoną presją patogenów chorobotwórczych. Dlatego konieczne jest podjęcie wszelkich możliwych kroków pozwalających ograniczyć wpływ wysokich temperatur na zwierzęta.

Sposoby ograniczania stresu cieplnego w oborze będą jednym z tematów tegorocznej edycji Konferencji Farmera z cyklu Nowoczesna produkcja mleka. Problem omówi dr hab. Marcin Gołębiewski z SGGW. Widzimy się 27 lutego w Hotelu Dworek Tryumf w Księżynie (woj. podlaskie).

Udział w konferencji jest bezpłatny.
Zapraszamy do rejestracji.