Zarząd Krajowej Rady Izb Rolniczych 5 czerwca 2023 r. wystąpił do Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi Roberta Telusa o uruchomienie dopłat z budżetu krajowego do krów mlecznych, zgodnie ze stanem średniorocznym według danych Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa, jak czytamy w komunikacie KRIR.

Pogarszająca się sytuacja gospodarstw mlecznych

„Sytuacja gospodarstw specjalizujących się w produkcji mleka znacznie się pogorszyła w ostatnich miesiącach. Ceny mleka spadają systematycznie. Szacujemy, że cena mleka obniżyła się o około 0,5 do 1 zł za litr. W takiej sytuacji konieczne jest wzmocnienie producentów mleka, ponieważ spadek cen grozi bankructwem gospodarstw hodowlanych i likwidacją produkcji w tym sektorze” – zaznacza Rada.

Strata dochodu do 6635 zł/od jednej krowy rocznie

Według danych GUS średnia wydajność mleka w Polsce w 2020 r. wyniosła 6 635 litrów od krowy. Spadek ceny o 0,5 – 1 zł/l oznacza stratę dochodu od 3317,5 do 6635 zł od jednej krowy rocznie, jak wskazuje KRIR.

Zdaniem samorządu rolniczego konieczne jest uruchomienie pomocy, która przynajmniej częściowo zrekompensuje rolnikom ponoszone straty.