Legowisko dla krów mlecznych oprócz komfortu podczas odpoczynku musi również być komfortowe podczas zajmowania miejsca na nim jak i podczas wstawania. Sam „proces” układania się krów na legowiskach nie jest skomplikowany, lecz wstawanie z nich jest bardziej złożone.

Krowa by się położyć i wstać potrzebuje pewnych rezerw powierzchni legowiskowej – jest to spowodowane etapowym zajmowaniem legowiska jak i jego opuszczaniem. Charakterystycznym zachowaniem krów podczas kładzenia się i wstawania jest wymach głową. Jego znaczenie jest większe w przypadku wstawania, gdzie potrzeba sporo siły. Podczas tego wymachu krowa podnosi zad i opiera się na tylnych kończynach, po czym podnosi również przednią część ciała.

Newralgiczny jest właśnie moment wymachu głową i uniesienie zadu. Krowy na tym etapie potrzebują oparcia dla tylnych kończyn. Jeśli to oparcie znajdują, wstają szybko i pewnie, jeśli jednak pojawia się problem, dochodzi do poślizgnięć – co jest niebezpieczne i grozi kontuzjami.

W wielu oborach krowy utrzymywane są na głębokich legowiskach wypełnionych różnego rodzaju ściółką (słoma, sieczka słomy z wapnem, separat gnojowicy, piasek. Legowiska takie przypominają wannę wypełnioną materacem, na którym odpoczywają zwierzęta. By ściółka pozostawała w „wannie” potrzebny jest zatem ogranicznik, który uniemożliwi ubytek ściółki. Jego dodatkową funkcją może być właśnie element oparcia krów podczas wstawania.

Ogranicznik ten (ustawiony prostopadle do legowiska) nie będzie powodował dyskomfortu krowom odpoczywającym na legowiskach – jedyny warunek, który musi być spełniony to uzupełnienie ściółki.

- Komfort krów korzystających z głębokich legowisk widać od razu po wejściu do obory – znaczna część zwierząt odpoczywa w swoich legowiskach. Do wypełnienia legowisk wykorzystujemy separat gnojowicy, który jest uzupełniany kilkukrotnie w ciągu tygodnia, w zależności od potrzeb. Podczas budowy obory obawialiśmy się, że betonowy fragment legowiska odgradzający je od korytarza gnojowego może powodować dyskomfort dla zwierząt. W obawie przed tym popełniliśmy błąd, gdyż fragment ten został wykonany ze spadkiem w kierunku zagłębienia legowiska. Po pewnym czasie użytkowania widać, że powoduje to znacznie większy dyskomfort krowom, ponieważ stwarza to niektórym zwierzętom problemy podczas wstawania – brakuje im oparcia – tłumaczy Hodowca z Lubelszczyzny.