genetycznej modyfikacji genomu krów, w wyniku której układ odpornościowy zwierząt, który został zbliżony do ludzkiego, produkuje przeciwciała przeciwko COVID-19. Cały sukces polega na tym, że przeciwciała te są o wiele silniejsze, od tych, które powstają w organizmie człowieka.

Według SAB Biotherapeutics lek wyprodukowany z osocza badnych krów charakteryzuje się poziomem przeciwciał neutralizujących cztery razy wyższym niż najsilniejsze przeciwciała w próbkach pobieranych od ludzi.

Krowy uczestniczące w badaniach staną się dawcami osocza, podobnie jak dzieje się to w przypadku ludzi, którzy wyzdrowieli z COVID-19. Za wybraniem krów przemawiają m.in. ich gabaryty, dzięki którym mają one więcej krwi, w efekcie czego można od nich pobierać osocze trzy razy w miesiącu, a nie raz, jak w przypadku ludzi.

Niebawem mają ruszyć testy z udziałem ludzi. - Chcemy wejść w fazę badań klinicznych z nadzieją na dostarczenie tego potencjalnego leku przeciw COVID-19 pacjentom potrzebującym leczenia – poinformował Eddie Sullivan CEO SAB Biotherapeutics.

Mimo szczytnego celu, działalność firmy budzi wiele kontrowersji i spotyka się z falą krytyki zarówno w świecie naukowym i medycznym.