Jak podaje portal dailysabah.com, zainspirowany podobną praktyką realizowaną w Rosji w 2019 r., Izzet Koçak, hodowca bydła mlecznego z Turcji, zamontował swoim krowom gogle wirtualnej rzeczywistości (VR), przenosząc je na wirtualne zielone pastwiska w celu zwiększenia wydajności mleka i jego zdaniem to zadziałało.

Hodowca, który w 2018 r. rozpoczął hodowlę bydła w centralnej tureckiej prowincji Aksaray, ambitnie pracuje nad zwiększeniem wydajności mleka ze swojego stada 180 krów. Zaczął od puszczania zwierzętom muzyki klasycznej, stosowanej przez niektórych hodowców, aby zapewnić spokojną atmosferę w oborze. Obecnie testuje okulary VR na dwóch swoich krowach.

- Szukamy alternatywnych sposobów na zwiększenie wydajności w miarę wzrostu cen paszy. Słyszałem, że używają tych gogli w Rosji i postanowiłem spróbować u siebie. Obserwowałem je przez dziesięć dni i odkryłem, że wzrosła zarówno jakość, jak i ilość mleka – twierdził właściciel stada.

Podkreślając, że jest świadomy badań nad czynnikami środowiskowymi, które wpływają na produkcję mleka, Koçak wyjaśnił: - Przeciętnie produkujemy 22 litry mleka dziennie. Średnia ilość mleka od dwóch krów z goglami VR osiągnęła teraz 27 litrów. Obserwują zielone pastwisko, co daje im zastrzyk emocjonalny. Są teraz mniej zestresowane” – powiedział.

Hodowca zamówił teraz 10 dodatkowych zestawów VR, aby przetestować je na większej liczbie krów. Dodał również, że w Rosji używano gogli do obu oczu, ale u swoich zwierząt zasłonili tylko jedno oko, aby sprawdzić powodzenie takiej strategii.