Kulawizny są problemem dość powszechnym jednak nadal bywają niedoceniane przez hodowców. Jak zaznaczają eksperci, straty z powodu wystąpienia kulawizny sięgają 350 litrów mleka w laktacji. Można je jednak zredukować dzięki szybkiemu wykryciu problemu, w tym zaś pomocna jest ocena lokomocji krów.
Dbałość o zdrowotność racic to kluczowa kwestia dla hodowców bydła, ponieważ koszt kulawizny to nie tylko suma przeznaczona na leczenie, ale i spadek wydajności, problemy z rozrodem oraz zwiększone ryzyko brakowania. Dlatego tak ważne jest wczesne rozpoznanie problemu, podjęcie leczenia oraz prób zlikwidowania jego przyczyny.
Niedocenianie skali problemu kulawizn jest sprawą powszechną wśród hodowców na całym świecie, tymczasem zjawisko to występuje w 5-15 proc. przypadków stad użytkowanych ekstensywnie i 15-30 proc. intensywnie, jak podkreśla Polska Federacja Hodowców Bydła i Producentów Mleka wskazując najważniejsze z poruszonych kwestii w czasie webinarium na temat kulawizn, zorganizowanego przez International Committee for Animal Recording (ICAR) oraz International Dairy Federation (IDF), które odbyło się 18 stycznia 2021 r.
Skala problemu nie jest odpowiednio doszacowana, ponieważ w wielu doskonalonych populacjach nie ma możliwości wskazania kulawizny jako przyczyny brakowania, jak dodaje PFHBiPM.
Uczestniczący w spotkani eksperci podkreślili, że straty związane z wystąpieniem kulawizny u danej sztuki mogą sięgać 350 litrów mleka w laktacji, dlatego warto wykorzystywać dostępne metody zapobiegania. Jedną z nich jest ocena lokomocji krów, która pozwala na wczesne wykrycie problemu i szybką reakcję, a tym samym na ograniczenie kosztów leczenia. Jak zaznaczono, powinna być ona przeprowadzana przez hodowcę co 2 tygodnie.
Oceny lokomocji krów dokonać można w oparciu o pięciostopniową skalę opisaną przez Sprechera i in. Służy ona do oceny kulawizn u bydła mlecznego poprzez określenie wskaźnika lokomocji (LCS).
LCS 1 - Krowa w czasie spoczynku i ruchu ma prostą linię grzbietową. Stawia długie pewne kroki.
LCS 2 - Krowa w czasie spoczynku ma prosty grzbiet, ale w trakcie poruszania się grzbiet wygina się w łuk. Chód jest nieznacznie nieprawidłowy.
LCS 3 - W trakcie chodzenia i spoczynku grzbiet wygięty w zauważalny łuk. Krowa stawia krótsze kroki jedną lub kilkoma kończynami.
LCS 4 - Wygięcie grzbietu zauważalne jest zarówno w czasie ruchu jak i spoczynku. Zaobserwować można również odciążanie chorej kończyny lub kończyn.
LCS 5 - Stałe silne wygięcie grzbietu. Niechęć do wstawania i poruszania. Widoczne próby całkowitego odciążenia chorej kończyny lub kończyn.
Jak dowodzą badania naukowe, wynik LCS> 3 wiąże się ze zmniejszoną produkcją mleka, wydłużeniem okresu międzywycieleniowego oraz wzrostem kosztów weterynaryjnych.
Czynniki wpływające na stan racic u bydła
Chcesz kupić lub sprzedać zwierzęta? Zajrzyj na gieldarolna.pl


Materiał chroniony prawem autorskim - zasady przedruków określa regulamin.
WSZYSTKIE KOMENTARZE (0)