Zwróciła uwagę, że ceny surowców płynnych mają tendencję spadkową co wobec ograniczenia eksportu jest naturalne. - Zwiększona podaż wyrobów gotowych na rynku krajowym powoduje spadek cen. Konsumenci nie odczuwają tego tak bardzo jak zakłady mleczarskie i producenci mleka. Wszystko wskazuje na to, że jesteśmy na początku okresu spadkowego i w najbliższych tygodniach sytuacja się nie poprawi – uważa Monika Czapska – Zych.

 Niektóre firmy ograniczają skup lub obniżają cenę mleka. Zapytana czy Laktopol również planuje takie kroki, powiedziała iż firma nie planuje ograniczania skupu mleka. - Gwarantujemy stabilność współpracy i odbiór każdego litra wyprodukowanego przez naszych dostawców mleka. Obniżki cen mleka w skupie będą koniecznością wynikającą ze braku możliwości spieniężenia go w wyrobach gotowych i dotkną z pewnością wszystkich producentów mleka – mówi dyrektor Zakładu Laktopol - A w Łosicach.

Dodaje, że firma analizuje sytuację rynkową i stara się zaplanować obniżki cen surowca stopniowo, aby nie zachwiać funkcjonowania gospodarstw mlecznych.

Czytaj więcej w portalspozywczy.pl