Drożeją pasze, paliwo i energia, a wypłaty za mleko coraz niższe – podsumowują. Łukasz Turkowski, Wola: zostało mi przysłane pismo, że będą cięte ceny o 5 groszy w dół i na następny miesiąc znowu jest przewidziane ciecie znowu o 5 groszy w dół.

W ubiegłym roku surowca brakowało i mleczarnie walczyły o dostawców. Ceny serwatki i mleka w proszku biły rekordy na rynkach światowych. Od kilku miesięcy jest odwrotnie. Anna Klimczyńska, OSM Łowicz: w tej chwili ten spadek cen produktów powoduje również spadek ceny surowca płaconej dostawcom. Polska Federacja Hodowców Bydła i Producentów Mleka przyznaje, że sytuacja mleczarni nie jest godna pozazdroszczenia, wzywa jednak do dyskusji.

Leszek Hądzik, Polska Federacji Hodowców Bydła i Producentów Mleka: pierwszym krokiem to wykorzystać wszystkie formy normalności czyli usiąść do jednego stołu, rozmawiać z podmiotami skupowymi, wpływać na ich solidaryzację z ministrem rolnictwa po to aby wypracować jeden front, który przeciwstawi się różnym przeciwnością.

Jeżeli to nie pomoże trzeba będzie pomyśleć o bardziej drastycznych formach protestu. Również zdaniem resortu rolnictwa najlepszym punktem wyjścia jest rozmowa, w której dużo do powiedzenia mogą mieć zakłady. A mogły by jeszcze więcej gdyby zamiast współzawodniczyć współdziałały.

Marek Sawicki, minister rolnictwa: dzisiaj trzeba wyraźnie wspomóc zakłady w zakresie konsolidacji po to żeby wspólnie mogły uczestniczyć w rynku i lepiej zorganizowane sprzedawać swój towar konsumentom. Dlatego resort rolnictwa chce wprowadzić zmiany w programie pomocy dla przetwórstwa na lata 2007-13. Marek Sawicki, minister rolnictwa: myślę, że Europa dojrzewa do tego aby na wypadek tego typu zdarzeń jak mamy teraz na rynku mleczarskim a za chwilę kukurydzy można było mieć europejski fundusz reagowania.

Ale takie rozwiązanie wymaga czasu, którego producenci mleka na pewno nie mają. Oprócz niskich cen surowca we znaki zaczęła dawać się im także susza, która największe spustoszenie poczyniła na łąkach i pastwiskach.

Źródło: Agrobiznes/Dorota Florczyk