System przetwarza mleko surowe, pozyskiwane bezpośrednio z robota udojowego na mleko spożywcze, trafiające do butelek. Koncepcja Lely Orbiter oferuje rolnikom nowe możliwości wprowadzania na rynek własnego mleka, wspierania ich zrównoważonej przyszłości i pozwala sprostać oczekiwaniom coraz bardziej wymagających konsumentów.

Alexander van der Lely, CEO firmy Lely, przedstawił tę nową koncepcję podczas specjalnie przygotowanego wydarzenia - Yellow Revolution.

- Nowy system Lely Orbiter będzie oferował rolnikom inteligentny sposób wytwarzania wysokiej jakości produktów mlecznych oraz zwiększania wartości konsumpcyjnej ich mleka. System zapewnia wysokie standardy jakości, porównywalne do tych osiąganych w warunkach przemysłowych. Jakość i smak mleka są doskonale zachowane, ponieważ bezpośrednie przetwarzanie w gospodarstwie jest znacznie szybsze i oferuje krótszą drogę między krową a konsumentem. Ten innowacyjny system może oddzielnie przetwarzać mleko uzyskane od całego stada lub tylko od jego wybranej części. Dzięki temu rolnik może działać elastycznie i zwiększać efektywność produkcji. Konsumenci będą mogli prześledzić drogę wytwarzanych produktów mlecznych z poziomu każdego stada – mówił Alexander van der Lely.

System do przetwarzania mleka w gospodarstwie został tak zaprojektowany, aby był przyszłościowym rozwiązaniem dla rolników, zwiększającym ich dochody z produkcji mleka. Takie mleko jest bardziej atrakcyjne rynkowo, gdyż ma większą wartość odżywczą i bezpośrednio trafia do konsumenta.

Mleko dostarczane jest do sytemu Lely Orbiter bezpośrednio z dwóch do czterech robotów udojowych Lely Astronaut. Dzięki temu system szybko rozpoczyna proces przerobu mleka – bezpośrednio po doju, schładzając go do +4 st. C. Zamknięty układ systemu w połączeniu ze skróceniem etapów obróbki mleka oraz krótkim czasem występującym pomiędzy dojem, a przerobem, gwarantuje zarówno wysoką jakość mleka, jak i jego bezpieczeństwo.

Smak i składniki mleka będą się różnić w zależności od rasy krowy, fazy laktacji, żywienia, zmieniających się pór roku i sposobów jego przetwarzania. Dzięki Orbiter rolnik ma całkowitą kontrolę nad procesem wytwarzania mleka konsumpcyjnego. Umożliwia to mu dokonywanie wyborów dotyczących przetwarzania z uwzględnieniem produktu końcowego i konsumenta. Skrócony proces dostarczenia mleka od gospodarstwa do konsumenta gwarantuje jego świeżość i najszlachetniejszy smak produktu.

Lely nawiązała również współpracę z VME Engineering (część grupy Niras), aby rozwinąć projekt Lely Orbiter. W nadchodzącym roku Lely zamierza zainstalować niewielką liczbę systemów Lely Orbiter i będzie dalej badać możliwości bezpośredniego przetwarzania mleka w połączeniu z automatycznym dojem.