Porządek w oborze umożliwia efektywniejszą obserwację zwierząt np. w przypadku rui. Do tej pory nie opracowano jeszcze skutecznego rozwiązania umożliwiającego utrzymanie w czystości obór z podłogami typu posadzka. Wychodząc naprzeciw potrzebom, firma Lely skonstruowała Discovery 120 Collector - rewolucyjny robot przeznaczony do usuwania odchodów w oborach z podłogami typu posadzka, który zamiast zgarniać zalegające odchody, zbiera je i usuwa. Umożliwia to nie tylko zachowanie podłogi w czystości, ale zapobiega również stanie krów w odchodach, niekiedy nawet do wysokości raciczek, co ma miejsce w przypadku tradycyjnych zgarniaczy.

Zamiast przesuwania/spychania odchodów, robot zasysa nieczystości, a następnie usuwa je w wyznaczonym do tego miejscu. Lely Discovery 120 Collector wykorzystuje wodę w celu rozcieńczenia odchodów i pompę próżniową umożliwiającą magazynowanie gnojowicy w zbiorniku.

Robot Discovery spryskuje powierzchnię wodą w przedniej i tylnej części urządzenia. Spryskiwanie w przedniej części umożliwia lepsze zasysanie odchodów, a w tylnej – pozwala nawilżyć podłogę, zapewniając tym samym czystość posadzki. Woda jest wprowadzana niezależnie i przechowywana w dwóch zbiornikach w zbiorniku na odchody. Po jego zapełnieniu, objętość zbiornika z wodą maleje, zwalniając tym samym miejsce na zbierane odchody. Sprawia to, że urządzenie jest kompaktowe. Krowy mogą swobodnie się przemieszczać, a Discovery 120 Collector jest w stanie przejeżdżać pod bramkami i przegrodami dla krów.

Discovery 120 Collector jest sterowany niezależnie za pomocą wbudowanych czujników. Ponadto, nie jest wymagane stosowanie dodatkowych przewodów, odbojników, stoperów i podwyższonych przejść bocznych jak w przypadku pracy z innymi zgarniaczami. Brak dodatkowych ograniczników dla robota, ogranicza powstawanie urazów racic oraz zapewnia bezpieczeństwo krów poruszających się po korytarzach spacerowo-gnojowych. Urządzenie umożliwia ponadto łatwe przestawienie trybu programu czyszczącego i dostosowanie go do dziennego rytmu pracy w oborze.

Lely przetestowała nowy roboty do usuwania odchodów w oborach z podłogami typu posadzka, w porozumieniu z klientami, którzy posiadają obory z różnymi rodzajami podłóg oraz w różnych warunkach panujących w oborze. Pierwsze roboty będą dostępne w sprzedaży od stycznia 2017 roku w krajach Beneluksu, Francji, Niemczech i Szwajcarii. W Polsce urządzenie będzie dostępne dopiero w drugim kwartale 2017 roku.