PARTNERZY PORTALU
 • partner portalu farmer.pl
 • partner portalu farmer.pl

List otwarty byłych członków rady nadzorczej OSM Włoszczowa

List otwarty byłych członków rady nadzorczej OSM Włoszczowa
Matuszczyk, Kuliński i Janduła wystosowali list otwarty, który ma być wyrazem protestu przeciwko blokowaniu możliwości nadzoru zarządu OSM Włoszczowa, fot. OSM Włoszczowa

Michał Matuszczyk, Michał Kuliński i Mirosław Janduła, byli członkowie rady nadzorczej OSM Włoszczowa, wystosowali list otwarty będący wyrazem protestu m.in. przeciwko blokowaniu możliwości nadzoru zarządu tej spółdzielni.„Przez kilka lat, jako spółdzielcy i członkowie rady nadzorczej, staraliśmy się wypracować wysokie standardy działań w naszej spółdzielni, wprowadzać w życie nowoczesną strategię rozwoju, sensowne rozwiązania informatyczne i komunikacyjne oraz doprowadzić do realnego, rzetelnego nadzoru nad działaniami zarządu. Ponieważ nasze starania spotkały się z niezrozumiałą niechęcią zarządu i odmową udzielenia przez zarząd nawet tak podstawowych informacji jak ceny oraz parametry skupowanego mleka od wszystkich członków rady nadzorczej, a na dodatek spotkały nas w ramach odwetu nieuzasadnione szykany ze strony zarządu – informujemy, że w akcie sprzeciwu wobec takich patologicznych praktyk i aby zaalarmować opinię publiczną, postanowiliśmy w dniu 20 grudnia 2021 roku, zrezygnować ze skutkiem natychmiastowym z członkostwa w radzie nadzorczej OSM Włoszczowa” –  informują Michał Matuszczyk, Michał Kuliński i Mirosław Janduła w liście otwartym, który jak podkreślono, jest wyrazem protestu przeciwko blokowaniu możliwości nadzoru zarządu tej spółdzielni, ukrywaniu podstawowych danych produkcyjnych i finansowych oraz zastraszaniu i usuwaniu niewygodnych osób z organów nadzoru właścicielskiego, jak wskazują jego autorzy.

Jak podają, podstawą rezygnacji było zablokowanie możliwości prowadzenia skutecznego, rzetelnego i uczciwego nadzoru właścicielskiego oraz kontroli działań zarządu.

Na ich decyzję wpłynął również szereg nieprawidłowości w funkcjonowaniu samej rady nadzorczej, do których zaliczyli:

-           Uprawdopodobnioną nielegalność sprawowania funkcji przewodniczącego rady nadzorczej przez Tadeusza Koniecznego.

-           Brak jawności i transparentności w szczególności w zakresie cen i parametrów mleka skupowanego od wszystkich członków rady nadzorczej.

-           Nieuprawniony (nie znajdujący podstawy prawnej ani w Prawie Spółdzielczym ani w Statucie) wpływ prawnika zarządu na przebieg posiedzeń rady nadzorczej oraz na niektóre decyzje członków rady nadzorczej

-           Tolerowanie używania przemocy fizycznej przeciwko rolnikom-spółdzielcom OSM Włoszczowa przez nasłanych przez zarząd uzbrojonych w pistolety ochroniarzy przed rozpoczęciem posiedzenia Rady Nadzorczej w dniu 25.06.2021.

Jak informują autorzy listu, próby doprowadzania do przejrzystości działań zarządu podjęli ze względu na troskę o przyszłość spółdzielni oraz na prośbę szeregowych członków spółdzielni.

„Poprosiliśmy zarząd, już w grudniu 2019 roku, o ujawnienie kilku informacji z zakresu między innymi kosztów, handlu, rozliczenia produkcji, bilansu tłuszczu oraz dokumentów dotyczących kontrowersyjnych decyzji. Wszystkie te dane powinny być jawne dla spółdzielców, a zwłaszcza dla członków rady nadzorczej” – stwierdzają Matuszczyk, Kuliński i Janduła. „Nie tylko wielu tych dokumentów i danych nie otrzymaliśmy (a inne dotarły do rady nadzorczej w formie niepełnej, szczątkowej), ale na dodatek - w ramach „represji” - zostaliśmy w atmosferze skandalu pozbawieni swoich funkcji w organach nadzorczych spółdzielni”, jak dodają.

„Wnioskodawcy odwołania przewodniczącego, nie przedstawili żadnego powodu, żadnej (żadnej!) przyczyny jego odwołania. Jedynym racjonalnym wytłumaczeniem decyzji o odwołaniu przewodniczącego Matuszczyka była jego konsekwencja i chęć skutecznego, realnego nadzoru właścicielskiego i próbę kontroli właścicielskiej decyzji i działań zarządu spółdzielni”, jak czytamy w liście.

Jak wskazują autorzy listu, każdy członek Spółdzielni, zgodnie z art.18§2 pkt.3 ustawy o prawie spółdzielczym, ma prawo do zaznajamiania się z umowami zawieranymi przez Spółdzielnię z osobami trzecimi.

„Cała nasza trójka została później, już w czerwcu 2021, w ramach represji usunięta z Komisji Audytu Wewnętrznego, abyśmy nie mogli dalej prowadzić swoich starań, mających na celu skuteczny nadzór nad zarządem i doprowadzenie do jawności i transparentności jego decyzji i działań. Oficjalnie rekomendowane i przegłosowane przez Komisję Audytu Wewnętrznego przeprowadzenie audytów (prawnego, ekonomiczno-finansowego czy z zakresu rozliczenia produkcji) zostało brutalnie zablokowane. Zablokowano nawet głosowanie przez radę nadzorczą tego wniosku”, podkreślają Matuszczyk, Kuliński i Janduła dodając, że samo odwołanie ich z Komisji Audytu dokonało się na podstawie pomówień i zniesławienia, w związku z czym złożyli w sądzie rejonowym akty oskarżenia o zniesławienie.

„Nasze - zgodne z Prawem Spółdzielczym i Statutem spółdzielni - próby realnego nadzoru i kontroli zarządu, do czego byliśmy nie tylko uprawnieni, ale co było naszym jako członków rady nadzorczej i jako spółdzielców obowiązkiem, zostały przez zarząd spółdzielni ostatecznie zablokowane poprzez nieuzasadnione wypowiedzenia nam wieloletnich umów na dostawy mleka”, wskazują autorzy.

W przekazanym piśmie Matuszczyk, Kuliński i Janduła wskazują na liczne uchybienia m.in. w kwestii przeprowadzenia lustracji ustawowej oraz rozliczania funkcjonowania sklepu zakładowego.

„Nasz wielki niepokój wzbudza cały szereg, cała długa lista innych zauważonych, opisanych i potwierdzonych (również przez Lustrację Ustawową) nieprawidłowości i wątpliwości. Z obawy przed ewentualnymi procesami, którymi straszy nas zarząd nie będziemy tu ujawniać szczegółów. Przedstawiliśmy tę listę nieprawidłowości Spółdzielcom OSM Włoszczowa, podczas Zebrań Rejonowych w maju i czerwcu 2021” – informują. „Pomimo nalegań spółdzielców i niektórych członków rady nadzorczej, zarząd nie odniósł się chyba do żadnego punktu z długiej listy zauważonych i potwierdzonych nieprawidłowości, uchybień i uzasadnionych wątpliwości”, jak dodają.

„Wydaje się też, że konieczne jest przeanalizowanie i wyjaśnienie przyczyn niskiego poziomu kluczowych wskaźników biznesowych w spółdzielni, takich jak np. spieniężenie litra mleka. W roku 2020 było to w naszej spółdzielni: 1,94 zł/litr mleka, podczas gdy w dobrych spółdzielniach ten wskaźnik był na poziomie 2,50-2,70 zł/litr, a w najlepszych nawet 3,30-3,60 zł/litr.”, jak podkreślają autorzy.

Matuszczyk, Kuliński i Janduła zaznaczają również, że rolnicy czują się coraz bardziej zastraszani i obawiają się kolejnych szykan. „Ten lęk niemal całkowicie paraliżuje wpływ spółdzielców na losy ich własnej przecież spółdzielni. Czują się w niej obco i niepewnie. Znamienny jest przykład, kiedy podczas jednej z wizyt na zaproszenie zarządu i członków rady nadzorczej, kilku rolników-spółdzielców, zostało w dniu 25.06.2021 brutalnie wypchniętych spod zakładu spółdzielni przez nasłanych przez zarząd uzbrojonych ochroniarzy. Rolnicy zostali nawet usunięci z parkingu spółdzielni! Nagrania wideo z tego pożałowania godnego incydentu robią przygnębiające wrażenie. Nasuwa się pytanie: czyja tak naprawdę jest nasza

Autorzy listu podkreślają, że choć strach rolników jest zrozumiały, to brak działania będzie hamował rozwój spółdzielni. „Ten strach rolników jest z jednej strony w jakiejś mierze zrozumiały (chodzi m.in. o kosztowne dla hodowców odchylenia i niezgodności przy badaniu parametrów skupowego mleka, o ryzyko nagłego, „cudownego” znalezienia substancji niedozwolonych w mleku u danego hodowcy itp.), ale z drugiej strony ten strach betonuje „stary system rządzenia” i hamuje rozwój spółdzielni.”

„Uważamy, że przyszedł najwyższy czas na zmiany personalne na szczytach władzy w spółdzielni, na opracowanie nowoczesnej, profesjonalnej strategii rozwoju i wejście Spółdzielni na ścieżkę modernizacji. Najwyższy czas, aby nasza Spółdzielnia weszła w XXI wiek, zanim popadnie w poważne tarapaty finansowe i organizacyjne, albo zostanie wchłonięta przez któregoś z potentatów z branży mleczarskiej. Zgadzamy się z opinią wielu obserwatorów i fachowców, którzy uważają, że nasza spółdzielnia może być wprost przygotowywana przez zarząd do bycia przejętą lub sprzedaną. Zgadzamy się również z opinią, że przy tym stylu zarządzania, nasza Spółdzielnia może mieć wkrótce poważne problemy na coraz trudniejszym i wymagającym rynku”, zaznaczają autorzy listu.

„Mamy pełną świadomość, że nieprawidłowości w funkcjonowaniu naszej spółdzielni są tylko jednym z przykładów powszechnego występowania nieprawidłowości jako skutku słabego nadzoru właścicielskiego w spółdzielczości mleczarskiej w całej Polsce. Dlatego apelujemy do wszystkich polskich hodowców-dostawców mleka, aby w miarę swoich możliwości kontrolowali swoje spółdzielnie. Pamiętajmy, że negatywne konsekwencje, również finansowe, słabego zarządzania przez niekontrolowane zarządy, zawsze ponosimy my, rolnicy-dostawcy mleka! Zwracamy się do instytucji państwowych i organów samorządowych o wnikliwe przyjrzenie się działalności naszej i innych spółdzielni w kraju oraz o pomoc w zakresie sprawowania realnego nadzoru właścicielskiego. Nasze osobiste doświadczenia i obserwacja branży niezbicie dowodzą, że brak nadzoru właścicielskiego bardzo często prowadzi do słabości zarządzania i poważnych problemów w spółdzielniach- przykłady można mnożyć w nieskończoność”, jak dodają.

Treść listu otwartego dostępna jest w załączniku.Podobał się artykuł? Podziel się!
×

WSZYSTKIE KOMENTARZE (117)

 • RolnikzMazur 2022-01-02 07:58:26
  W zakładzie z koniczynką dużo rada nawojowała ? A Sprawa podobnego typu. Nie dostali informacji o które wnosili i dynamicznie pozbył się ich emeryt z podwórka. O czym mało kto wie, w pakiecie niesforne urwisy dostali również szczegółowe bardzo częste kontrole mleka, obory, oczywiście przypadkowe i jeszcze inne szykany. Rada zamiast trzymać się w kupie to każdego pojedynczo kupili za śliwki robaczywki. Czy ktoś pochylił się nad tym problemem, pomógł rolnikom, nie do końca ? Druga sprawa, jeżeli już szykany mają miejsce to finansowo uderzą niepokornych rolników bezzwłocznie. Możliwości jest kilka różne dziwne wyniki badania mleka, wypowiedzenie umowy bo klasyka działanie na szkodę (to zawsze się sprzedaje). Są regiony gdzie rolnik nie ma wyboru nad innym podmiotem skupującym, a wypowiedzenie umowy oznacza niebyt produkcyjny. A każdy jest zaczepiony kredytowo lub przez ARiMR. Dodatkowo kary umowne, które mogą zostać nakładane są też bez zbędnej zwłoki na brygadę muszkieterów. Rolnik zanim dowiedzie swoich praw gdziekolwiek to zostanie bankrutem. W wielu mleczarniach których nie musze tu wymieniać ludzie żyją jak w baśni braci Grimm. Wielbią swoich faraonów niczym bogów. Zmiana prawa spółdzielczego, niewiele da. Towarzystwo z domu emeryta ma się bardzo dobrze nie tylko oni ale też całe ich klany rodzinne. Wszak coraz słychać różne skandale obyczajowe. Gdy grunt zacznie się palić pod nogami przekształcą spółdzielnie na inne typu spółek, "przymiarki gdzieniegdzie podobno już były" jeszcze wmówią rolnikom że to dla ich dobra.
  • kronika kryminalna 2022-01-02 09:21:54
   w jednej spółdzielni wsadzili do aresztu ( chyba w Kielcach) na 48 godzin kobitke z laboratorium i wyśpiewała wszystko jak na spowiedzi! Mocodawcy laborantki dostali po 3 lata w zawieszeniu na dwa! A ona sam rok bez zawieszenia. Taki life
   • Radca Częstochowa 2022-01-02 19:44:21
    Mogła w każdej chwili zgłosić się do prokuratury i złożyć wyjaśnienia! I wtedy by nie poszła do więzienia! Niemądra ze zaufała mocodawcom z „układu” a nie wymiarowi sprawiedliwości
  • zainteresowana 2022-01-02 09:23:43
   święte słowa. ino co proponujesz kolego?jaie działania? może jakieś stowarzyszenie , albo chociaż nieformalne spotkania rolników z różnych spółdzielni celem podjęcia wspólnych działań ?
   • ochrona prawna 2022-01-02 09:32:04
    wystarczy 5-6 kumatych spółdzielców plus jeden dobry prawnik! I można tak pojechać z prezesikami , że ruski miesiąc popamiętają!!!
  • radca prawny diabła 2022-01-02 11:40:24
   § 14 jeśli rolnik podejrzewa, że jest korupcja w zarządzie powinien pie.r.d.z.i'e'lną'ć Siem w łeb pałkom! § 9 jeśli laborantka kręci na parametrach w porozumieniu z zarządem będzie uniewinnienia a zarząd będzie nadal zarabiał ponad 1 300 000 rocznie § 666 członek spółdzielni który zapyta prezesa o techniczny koszt wytworzenia śmietany przerobowej podlega karze pozbawienia wolności do lat 3 § 666 i pół jeśli członek rady nadzorczej zapyta prezesa o powody ujemnego bilansu jednostek tłuszczyk podlega wy.pi'er'dzie,l'e'niu ze spółdzielni . Wypowiedzenie umowy MUSI BYĆ DOSTARCZONE spółdzielcy kurierem za minimum 80 zł na koszt spółdzielni
   • ech 2022-01-02 11:48:01
    najśmieszniejsze jest to że to wszystko jest prawda!
  • Rolnik z wielkopolski 2022-01-02 12:24:18
   Jeśli naslano weterynarię to to jest, służba cywilna, Wykorzystana niezgodnie z prawem. Ale co w porumnaniu do kretów rządu.
  • stado z mazowieckiego 2022-01-02 13:40:25
   ja oddaje do prywaciarza od wielu lat. cały czas mam cenę średnio o 12-15 groszy wyższą niż bym miał w spółdzielni.trzebapamietac,że spółdzielniach często jest marnotrastwo i mleko ucieka na boki.uprywaciarza nie bo prywaciarz dba o swój interes i dba żeby mieć surowiec mleczny.prywaciarz sam nie nie będzie okradał.teraz tez prawie nikt nie odchodzi od prywaciarzy a zarządy spółdzielni wypuszczają nawet tych co maja 200 krów.
  • RWz 2022-01-02 14:07:29
   Zachęcam, aby nie trywializować tego tematu i dramatu członków rady nadzorczej OSM Włoszczowa, którym wypowiedziano umowy na dostawę mleka. Przecież każdy spółdzielca, każdy hodowca może być tak samo potraktowany . Również w innych spółdzielniach. Przypominam to, o czym już wielokrotnie mówiłem: problem braku rzeczywistego nadzoru w polskich spółdzielniach mleczarskich jest problemem systemowym. I właściwe - od zawsze. Nadeszły czasy kiedy samo w miarę sprawne logistycznie skupowanie mleka i przetwórstwo surowca mlecznego w miarę higieniczny sposób już dalece nie wystarcza! Teraz potrzeba kompetencji systemowych i zarządzania z prawdziwego zdarzenia, zarządzania opartego o fakty, a nie o wrażenia emocjonalne "genialnego prezesika". Mamy dzisiaj do czynienia z sytuację, kiedy nienadzorowane , niekontrolowane zarządy często ulegają swoistej degradacji i braku zmotywowania do wysiłku , braku zmotywowania do wyznaczania ambitnych celów i osiągania ich. W zamian mamy "udzielne księstwa" , w których prezesi zatrudniają na kluczowych stanowiskach swoje dzieci, szwagrów , zięciów itd itd. Powstaje całkowicie nienadzorowany , niekontrolowany "układ", który CAŁKOWICIE POMIJA INTERES ROLNIKÓW. Warto , aby jak największa ilośc spółdzielców, hodowców zdała sobie z tego wreszcie sprawę i przestała nastawiać się, że jakoś to będzie!
   • Brawo RWz 2022-01-02 14:23:34
    Nic dodać nic ująć! Szacun!
   • Szepanikn 2022-01-02 17:43:33
    Dziś już wyraźnie licie jak w tym gównie wszystko się kręci dookoła dla kasy
 • Polak 2022-01-02 05:45:37
  Manipulacja na parametra mleka to norma. I jeszcze ten instruktor co jeździ i mówi jak weźmiesz odemnie pasze to ci poprawie.
  • qnodiw 2022-01-02 09:18:08
   Ja znam nawet nazwisko tego "pracownika". Ale podobnie jak hodowcy nie chcę procesu wytoczonego przez "adwotaka diabła". Wszystkie nazwiska będą ujawniane, ale w odpowiednim czasie!
   • Heniek Zawada 2022-01-02 11:44:37
    ja znam rolnika co zna znam tego "pracownika" On jest bezczelny i wciska hodowcom na siłę ten swój kit. A jak ktoś nie kupi od onego to zara mu tłuszcz w mleku spada z 4,3 % do 3,5 %. a jak się rolnik upomni o te jednostki tłuszczowe to j'e'b! i mu bakterie rosna z 80 tys do 300 tys a somatyka do 10000000
   • radca prawny diabła 2022-01-02 13:23:22
    § 48 jeśli jakiś rolnik nie kupi od pracownika działu skupu , który prywatnie sprzedaje różne rzeczy, więc kto od takiego pracownika nie kupi towaru podlega karze grzywny, obniżenia tłuszczu i białka w mleko o 50% oraz możliwości wypowiedzenia mu umowy na dostawy mleka w trybie natychmiastowym § 51 pracownik , który prywatnie sprzedaje spółdzielcom rozmaite towary , ma również prawo zastraszać i zniesławiać nielubianych przez zarząd i prawnika zarządu ( nazwisko znane redakcji) członków rady nadzorczej
  • Mietka 2022-01-02 17:47:46
   Jaki to instruktor to facet który załatwia swoje interesy w terenie i popiera tego u góry chodząc mu w tyłek
 • Dostawca do spódzielni mleczarskiej 2022-01-01 21:12:54
  Dostawca mleka do spódzielni mleczarskiej Jak można odmówić informacji o płceniu radnym za mleko?Tam musi być kanał
  • Rej 2022-01-02 09:19:42
   jak jasnie pan z radcą prawnym nie chce przekazać informacji swoim chłopom pańszczyźnianym, to nie przekaże! Wszystko w temacie!
  • tajemne moce 2022-01-02 21:54:23
   jak on siem nazywa? Czy to tajemnica ?
 • Bojkot antychłopskich mediów! 2021-12-30 22:27:47
  Apeluję i Wzywam Polskich Rolników do bojkotu TPR-u! -------------------------------------------I do natychmiastowego zaprzestania czytania tego! Jak chcą popierać tylko prezesów i krajowe związki rewizyjne , a rolników tak mało szanują. Skoro to jest tygodnik dla pseudo- jaśniepanów , to niech tylko prezesi ich czytają! Przyzwoici rolnicy powinni odpuścić sobie ten tygodnik juz na zawsze! ------------------------------------------------------------------------- (...) Nie będzie Niemiec pluł nam w twarz Ni dzieci nam germanił, Orężny stanie hufiec nasz, Duch będzie nam hetmanił. Pójdziemy, gdy zabrzmi złoty róg! Tak nam dopomóż Bóg! Tak nam dopomóż Bóg! Nie damy miana Polski zgnieść Nie pójdziem żywo w trumnę Na Polski imię, na jej cześć Podnosi czoła dumne. Odzyska ziemi dziadów wnuk! Tak nam dopomóż Bóg! Tak nam dopomóż Bóg!
  • Art 2021-12-31 01:17:47
   Coś to dęte. Toż tpr żadnego związku nie popiera już dawno. A tyle co się nakrytykował to jak nikt inny ;) ;) ;)
   • Proporcjum Mocium Panie 2021-12-31 09:18:40
    co INNEGO pokrytykować prezesika jakiegoś związku rewizyjnego "pod publikę" , a co innego OLAĆ OSTENTACYJNIE SYSTEMOWO ZASZCZUWANYCH ROLNIKÓW. Tygodnik ten nie jest do końca w porządku . Przynajmniej w tej sprawie. I kierownictwo tygodnika o tym doskonale wie. Poziom zastraszenia rolników w niektórych mleczarniach jest niewyobrażalny. Rolnicy nawet boja niejednokrotnie przeczytać dokładnie na przykład umowę na dostawy mleka , bo jakiś pracownik dz. skupu albo "czeka" na podpis. Najlepiej jakby każdy rolnik- spółdzielca miał swoje prawnika do kontaktu z zarządem spółdzielni . Ta sytuacja zastraszonych rolników jest niewyobrażalna! Więc ODMOWA PRZEZ TYGODNIK opublikowania LIstu Otwartego Trzech członków rady jakiejś spółdzielni jest ŻENUJĄCA! To nie jest też tak , że codziennie jacyś zdeterminowani ( zrozpaczeni hucpą ?) członkowie rady nadzorczej piszą listy otwarte. To jest jednak spore wydarzenie. A jeśli do tego doda nie POWSZECHNĄ WIEDZĘ o systemowym odsuwaniu spółdzielców od nadzoru , od kontroli , od JAKIEGOKOLWIEK WPŁYWU NA SPÓŁDZIELNIE, no to chyba taki List otwarty jest jednak sygnałem , prawda? Poziom i jakość lustracji ustawowych w spodzielniach w Polsce , to jest odrębny temat i też wymagałby dokładnego zbadania. Jest pole do popisu dla wielu dziennikarzy. Wiadomo przecież że mówiąc delikatnie wiele , bardzo wiele faktów świadczy fatalnie o lustracjach.
   • Do Art 2021-12-31 09:24:01
    Z rozmów z panami Kulińskim , Matuszczykiem i Janduła wynika, że oni bardzo cenili TPR oraz jego szefów i dziennikarzy. Nawet to hasło : "Zawsze po stronie rolników" jest związane ze sporym artykułem /wywiadem z p.Matuszczykiem, który chyba jako pierwszy użył tego bardzo udanego zwrotu. Tym większe jest ich rozczarowanie, że prezesi mając pieniądze "rozdają karty" wszędzie w mediach, prokuraturach , samorządach itd. NAwet w TPR ich list otwarty nie nie ukazał! Najwyższy czas aby przywrócić właściwą pozycję Polskich Rolników . Chyba coraz więcej z nas widzi, że w tym starym , "układowym" systemie branża będzie miła bardzo poważne problemy.
   • On 2022-01-02 17:34:18
    Lustracja waszą dzień czy w zależności ile zapłacisz kto tym kieruje
  • Prawda 2021-12-31 19:47:25
   Tak to prawda list rolnicy OSM koło do, " Drogigo Prezesa" opublikowali w lokalnym portalu. A wydanie gdzie lakonicznie opisane były przekręty Bielmleku i odwołanie zarządu OSM w Łodzi w całe nie były kolportowane do dostawców OSM i pewnie w wielu innych mleczarniach również. Natomiast Dodatek Kolski z laudacją na część prezesa w takiej grubości był ze sobie papieru toaletowego każdy z dostawców zaoszczędził z 2 rolki papieru toaletowego. A taka głupia Agrounia się W tej gazecie promuje. Jakby było mało na stronie niby wywiad z prezesem gdzie opowiada o kosztach, które są smieszne w porównaniu z długami. Przejętego Konina. A toszty te rada, która na to pozwoliła powinna ponieść i tyle w temacie odpowiedzialności rady nadzorczej. Redaktor Wróblewski jest na emeryturze i nie dba o pracowników bo jak Obajtek dogada się z nienieckim właścicielem to karta się szybko odwracać będzie. Niech się uczą już krowy doić.
   • Jak żyć w drogich Lexusach I beemwicach?? 2021-12-31 21:18:39
    Styropian bardzo podrożał- stwierdził prezes . A to szczególnie dotknęło negatywnie rolników! Bo wiadomo, że rolnicy za legendarnymi działaczami solidarności, lubią się czasem zdrzemnąć w oborze na styropianie, bo ciągnie od dołu! Idzie armagedon cenowy! Dla prezesów szczególnie trudno będzie nie pogodzić z podwyżką cen Lexusów. mercedesów i ciemnych Beemwic. Ciężko będzie prezesom żyć z drogimi lexusami!
 • Prorok 2021-12-30 21:57:49
  Według mnie Ci trzej uczciwi spódzielcy powinni przygotować się na próbę ich zajechania przez Prezesa przy pomocy prawnika osm.Prezes za to nie zapłaci ani grosza a oni z czego zapłacom?
  • Uczciwy 2021-12-30 22:32:03
   będą niespodzianki ( nastąpi ściąganie gaci na oczach CAŁEJ POLSKI!)
  • Prezesi nam mogą 2021-12-31 21:20:47
   Jasiu! powiedz prezesom co oni nam mogą. Prezesy mogą nam skoczyć tam gdzie mogą nas w d'u,p''e pocałować!
ZOBACZ WSZYSTKIE KOMENTARZE

PISZESZ DO NAS Z ADRESU IP: 54.80.249.22
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum

KONTAKT24

Widziałeś, słyszałeś coś ważnego? Byłeś świadkiem niecodziennego wydarzenia? Napisz do nas! Opublikujemy, zainterweniujemy, pokażemy całemu światu. Jesteśmy dla Was 24 h na dobę, 7 dni w tygodniu.

DODAJ PLIKI

Kliknij lub przeciągnij pliki z dysku i upuść. Max. rozmiar pliku 4 MB.

Drogi Użytkowniku!

W związku z odwiedzaniem naszych serwisów internetowych możemy przetwarzać Twój adres IP, pliki cookies i podobne dane nt. aktywności lub urządzeń użytkownika. Jeżeli dane te pozwalają zidentyfikować Twoją tożsamość, wówczas będą traktowane dodatkowo jako dane osobowe zgodnie z Rozporządzeniem Parlamentu Europejskiego i Rady 2016/679 (RODO).

Administratora tych danych, cele i podstawy przetwarzania oraz inne informacje wymagane przez RODO znajdziesz w Polityce Prywatności pod tym linkiem.

Jeżeli korzystasz także z innych usług dostępnych za pośrednictwem naszych serwisów, przetwarzamy też Twoje dane osobowe podane przy zakładaniu konta, rejestracji na eventy, zamawianiu prenumeraty, newslettera, alertów oraz usług online (w tym Strefy Premium, raportów, rankingów lub licencji na przedruki).

Administratorów tych danych osobowych, cele i podstawy przetwarzania oraz inne informacje wymagane przez RODO znajdziesz również w Polityce Prywatności pod tym linkiem. Dane zbierane na potrzeby różnych usług mogą być przetwarzane w różnych celach, na różnych podstawach oraz przez różnych administratorów danych.

Pamiętaj, że w związku z przetwarzaniem danych osobowych przysługuje Ci szereg gwarancji i praw, a przede wszystkim prawo do odwołania zgody oraz prawo sprzeciwu wobec przetwarzania Twoich danych. Prawa te będą przez nas bezwzględnie przestrzegane. Jeżeli więc nie zgadzasz się z naszą oceną niezbędności przetwarzania Twoich danych lub masz inne zastrzeżenia w tym zakresie, koniecznie zgłoś sprzeciw lub prześlij nam swoje zastrzeżenia pod adres odo@ptwp.pl. Wycofanie zgody nie wpływa na zgodność z prawem przetwarzania dokonanego przed jej wycofaniem.

W dowolnym czasie możesz określić warunki przechowywania i dostępu do plików cookies w ustawieniach przeglądarki internetowej.

Jeśli zgadzasz się na wykorzystanie technologii plików cookies wystarczy kliknąć poniższy przycisk „Przejdź do serwisu”.

Zarząd PTWP-ONLINE Sp. z o.o.