Wyliczankę materiałów stosowanych na legowiskach można zacząć od surowców naturalnych, jak tradycyjna ściółka ze słomy, poprzez trociny, piasek czy separat z gnojowicy, a kończąc na materiałach sztucznych, jak guma.

Gumowe maty, jakimi pokrywa się stanowiska są zazwyczaj gotowym elementem, wykrojonym z jednego fragmentu gumy, montowanym na pojedyncze legowisko lub mogą stanowić ciąg materiału pokrywający cały rząd legowisk. Wybór zależy w dużym stopniu od zastosowanych wygrodzeń.

 Różnice pomiędzy produktami mogą dotyczyć sposobu wykonania oraz grubości. Wartość ta waha się od 1,5 cm do kilku centymetrów w zależności od docelowego miejsca zastosowania.

Maty gumowe zapewniają dobrą izolację od podłoża. Dodatkową zaletą jest antypoślizgowość materiały, co stanowi znaczne ułatwienie dla krowy podczas wstawania. Jednak istnieją też pewne wady, do których można zaliczyć zdarzające się odparzenia. Mogą one powstawać w kontakcie z gumą, szczególnie w przypadku kiedy jest zawilgocona.

Dlatego Jacob Nielsen w swoim gospodarstwie zdecydował się na nieco inne rozwiązanie. Na legowiskach w swojej oborze zamontował materace gumowe, które powstały z rozdrobnionych opon. Tak powstałą sieczką został uzupełniony rękaw z wytrzymałego materiału, co w efekcie stworzyło wygodny materac.

Hodowca jest zadowolony z zastosowanego rozwiązania, uważając je za lepsze od gotowych mat legowiskowych. Materiał stanowiący pokrycie materaca jest nieprzemakalny, dzięki temu wszelkie płyny spływają na zewnątrz pozostawiając suche legowisko, co pozytywnie wpływa na dobrostan zwierząt.

U zwierząt hodowca nie zauważył otarć, ani odgnieceń. Materac dobrze reaguje na wywoływany przez krowę nacisk, stanowiąc odpowiednią amortyzację, co zapewnia zwierzętom odpowiedni komfort. Dodatkową zaletą tego rozwiązania były niższe koszty w porównaniu z zakupem gotowych mat legowiskowych.