PARTNERZY PORTALU
 • partner portalu farmer.pl
 • partner portalu farmer.pl

Miliard w mleku za 5 lat

Miliard w mleku za 5 lat
Mleko, serwatka oraz produkty mleczarskie na cele paszowe będą generować największe przychody eksportowe na kierunku chińskim polskiej branży mleczarskiej w najbliższych pięciu latach, fot. Shutterstock.

Jeśli polskie zakłady mleczarskie utrzymają obecną dynamikę eksportu produktów mleczarskich do Chin, to najpóźniej za pięć lat ich wartość przekroczy miliard złotych.Od czterech lat systematycznie rośnie wielkość eksportu mleka i produktów mleczarskich do Chin. W 2017 roku polscy producenci sprzedali ich tam ponad 58,13 tys. ton. W kolejnym roku było to 71,41 tys. ton. Z kolei w 2019 roku nastąpił wyraźny skok eksportu do 121,35 tys. ton. Ubiegły rok był, jak dotąd, rekordowy pod względem wyeksportowanej masy. Do Chin w 2020 roku polskie zakłady sprzedały 185 tys. ton.

Dobre wieści

Wszystko wskazuje na to, że ten rok również będzie rekordowy. Szacunkowe dane wskazują, że w tym roku za Wielki Mur wyeksportowane zostanie z Polski 193 tys. ton mleka i produktów mleczarskich (w wariancie skrajnie optymistycznym może to być nawet 200 tys. ton). Należy podkreślić, że wynik ten będzie znamienny, bo zostanie osiągnięty przy malejącym w ogóle imporcie tychże produktów do Chin.

Obecnie kluczowymi, polskimi, eksportowymi produktami mleczarskimi na chiński rynek są mleko oraz serwatka. Dość powiedzieć, że w porównaniu 2017 roku z 2020 rokiem, w przypadku mleka, jego eksport do Chin zwiększył się prawie 700 procent, a serwatki ponad 100 procent. Co ciekawe i zarazem ważne, możliwości w tym zakresie nie zostały wyczerpane, a wręcz są dopiero na etapie początkowym.

Eksploracja niszy

Rosnąca masa eksportu do Państwa Środka przekłada się rzecz jasna na większe przychody z marży eksportowej. Analiza wartości polskiego eksportu produktów mleczarskich tylko za ostatnie 4 lata, w porównaniu z sytuacją na chińskim rynku mleczarskim, prowadzi do wniosku, że polscy producenci w Chinach znaleźli swoją niszę rynkową. Nie tylko potrafią z roku na rok więcej sprzedawać, ale także za te same produkty uzyskują lepszą cenę.

Najbardziej znamiennym rokiem był 2020. Łączny eksport do Chin przekroczył pół miliarda złotych (527 mln zł), co jeszcze rok wcześniej było dla wielu marzeniem. Ważne jest to, że ten wynik został osiągnięty w czasie kryzysu pandemii SARS-Cov-2, która wywołała zerwanie lub zawieszenie łańcuchów spedycyjnych.

Z danych szacunkowych dla 2021 roku wynika, że wartość eksportu produktów mleczarskich z Polski do Chin osiągnie poziom w przedziale 540-560 mln zł, mimo wysokich kosztów transportu.

Szansa na jeszcze większy sukces

Rosnący wolumen oraz wartość sprzedaży do Chin mleka i produktów mleczarskich świadczy, że polskie zakłady mleczarskie coraz lepiej czują chiński rynek. Ale to nie wzięło się znikąd. Przykładowo od 2014 roku Polska Izba Mleka realizuje w Chinach wielopoziomowy program promocyjny pod nazwą Trade Milk Mleczne Skarby.

Nie jest ujmą na honorze, że nasze firmy eksplorują niszę, bo ta nisza jest większa niż cały polski rynek mleczarski. Polskie firmy dopiero w nią weszły i badają jej możliwości biznesowe.

W tym roku pojawiła się szansa na jeszcze większy sukces rynkowy. Od kwietnia tego roku polskie zakłady mleczarskie mogą eksportować do Chin produkty mleczarskie na cele paszowe. Generalna Administracja Celna Chińskiej Republiki Ludowej (GACC) w marcu tego roku wydała specjalny dokument, który precyzuje zasady eksportu tego rodzaju towarów do Państwa Środka. Uprawnienia eksportowe do Chin posiada w sumie 88 polskich zakładów mleczarskich, w tym 56 zakładów posiada zezwolenie na produkty mleczarskie na cele paszowe. Z uzyskanych informacji wynika, że eksport tego rodzaju produktów w I kwartale 2022 roku rozpocznie 8 zakładów. Kolejne firmy także przygotowują się do sprzedaży.

Początek hossy w 2022 roku. Prognozy na kolejne lata

Uwzględniając plany chińskiego rządu, a dokładniej Ministerstwa Rolnictwa i Spraw Wiejskich, w zakresie rozwoju genetycznego stad zwierząt gospodarskich (przede wszystkim świnie, bydło mięsne i mleczne, drób, owce), przed polskimi producentami otwierają się nowe możliwości biznesowe.

Pierwszy wzrost popytu na pasze w Chinach, według chińskich planów, powinien być widoczny już w drugiej połowie 2022 roku. Wtedy ma rozpocząć się wdrażanie kolejnego etapu rozwoju stad zwierząt gospodarskich w postaci zwiększania pogłowia (świnie, bydło, drób). W efekcie wzrośnie zapotrzebowanie na pasze dla zwierząt i ten trend będzie rosnący przez kolejne lata, według różnych szacunków 8-12% rocznie. Chińskie ministerstwo rolnictwa określiło ten czas prosperity do 2035 roku, co nie znaczy, że ta data jest graniczna, a po niej nastąpi spadek. Jednocześnie należy pamiętać, że Chiny nie są samowystarczalne w dodatkach do pasz dla zwierząt.

W rezultacie utrzymanie obecnej dynamiki polskiego eksportu, z uwzględnieniem wzrostu popytu importowego w Chinach, powinno przyczynić się do łącznego polskiego eksportu produktów mleczarskich o wartości miliarda złotych w ciągu 5 lat. W skrajnie optymistycznym wariancie kwota ta może zostać osiągnięta już za 3 lata, co rzecz jasna jest uzależnione od działań rynkowych samych firm oraz koniunktury.

Wiodącymi produktami będą: mleko, serwatka oraz produkty mleczarskie na cele paszowe. I to one w sumie będą generować największe przychody eksportowe na kierunku chińskim polskiej branży mleczarskiej w najbliższych pięciu latach.

Gdy zestawi się dane eksportowe z kosztami transportu, to widać, że wzrost kosztów transportu nie osłabił dynamiki eksportu, ani w ubiegłym, ani w tym roku. To jest bardzo dobra wiadomość, wskazująca na to, że zakłady mleczarskie potrafią tak zarządzać ceną i kosztami, by zachować konkurencyjność nawet w sytuacji wielomiesięcznego kryzysu. Rozwiązanie tego problemu zostało znalezione w transporcie kolejowym. Wiele firm wyszyło z prostego założenia: że lepiej mniej zarobić w krótkim okresie, niż utracić ciężko wypracowany rynek i pozycję wśród globalnych eksporterów do Chin (według GACC Polska zajmuje 5 miejsce w mleku, 6 miejsce w serwatce).

W najbliższym roku (jeśli nie dłużej) eksportowi do Chin pomoże kurs juana względem złotówki. Obecnie, według danych Narodowego Banku Polskiego, za jednego juana należy zapłacić 64 grosze. Przed wakacjami, w czerwcu, było to 57 groszy. Jeśli inflacja w Polsce będzie dalej rosnąć, a polska złotówka będzie słabnąć, to kurs złotówki względem chińskiej waluty będzie atrakcyjny dla chińskich importów, bo ceny polskich produktów zbliżą się do cen chińskich. Należy przy tym pamiętać, że jest jedna zasadnicza różnica – polskie produkty mają przewagę jakościową nad chińskimi i są konkurencyjne także względem innych.

Poza tym koszty transportu, według ekspertów od spedycji, powinny zacząć spadać od drugiej połowy przyszłego roku, co dodatkowo zwiększy możliwości operacyjne polskich zakładów mleczarskich.

W rezultacie za 5 lat produkty mleczarskie w całym eksporcie do Chin będą stanowić około 15% i będą po miedzi drugą kategorią produktów, o istotnym znaczeniu ekonomicznym.Podobał się artykuł? Podziel się!
×

WSZYSTKIE KOMENTARZE (13)

 • Jacek 2021-11-19 07:20:18
  Chopy od tego dobrobytu kompletnie wam się pomieszało, tylko narzekać potrafita. Nie jest źle, jeśli nie Wy to ktoś inny będzie produkować. Jeśli cena za niską to róbta strajk i dojta krowy a następnie wylewajta mleko na znak protestu i tak z miesiąc czasu. Dostanieta podwyżki, ale zaplacita dużo wyższe kary. A więc nie pierdolta tylko dalej działają. Jak nie to do roboty fizycznej do miasta, 6 dni w tygodniu po 10 godzin za 3.000 zł miesięcznie. Chopy byście krowy w cycki całowali i przepraszali za swoj grzech chciwości i pazerności. Chopy nie tędy droga. Opamietajta się póki czas.
 • abc 2021-11-18 15:21:49
  jeśli inflacja będzie dalej tak gonić to milirad osiągniemy za dwa lata
 • Rolnik 2021-11-17 16:49:17
  Jeżeli dalej będą płacić tak słabo za mleko przy stale rosnących kosztach to nie bèdą mieli czego przetwarzać , bo Rolnicy przestaną produkować mleko. Wszystko drożeje tylko nie u Rolnika , bo każdy musi zarobić tylko nie my. Tak dalej nieda się funkcjonować w świecie gdzie koszty zycia rosną w zastraszającum tempie , nikt za darmo produkował nie bedzie , ani też dokładał do interesu , bo i z czego ??? W innych branżach poza rolniczych koszty poszły do góry to i podnieśli ceny , a Rolnik w czym jest gorszy ??? W tym że produkuje żywność którą ludzie jedzą ??? To co się wyrabia z rolnictwem to jest dno dna , kazda inna branża może sobie pizwolić na podwyżki przy rosnących kosztach , a my robić na prezesów mleczarni i żeby ludzie mogli kupić żywność za cenę która nawet w połowie nie jest tym co zarabia Rolnik ??? Zarabiają wszyscy tylko nie my , ot taka prawda , ale już się to kończy bo likwodacja gospodarstw postępuje w zastraszającym tempie
  • Dorota 2021-11-19 05:19:01
   Podpisuje pod tą wypowiedzią, racja niestety i to bolesna.
  • Aldek 2021-11-19 07:08:15
   W mieście także miodu nie ma, wszystko drożeje a podwyżek brak. Nie narzekaj, albo napisz ile masz sztuk bydła i ile miesięcznie dostajesz z mleczarni. Nie jest to lekka robota, to się zgadza, ale jeśli wolisz pracować na budowie w mieście po 10 godzin dziennie to zapraszam do miasta. Na budowie jest brak rąk do pracy, a ludzie kupują mieszkania. Chopy nie narzekajta w mieście bowiem żadnych dopłat nie dają, a wy macie dopłaty do ziemi i zwierząt. Jak nie chceta to rezygnować i nie zawracać sobie (...)!!! Lepiej nic nie robić, jak to mówią ,, chłop śpi a mu rośnie" 🤣
  • Adam 2021-11-19 07:11:46
   Ty pewnie też zlikwidujesz, ziemię wydzierzawisz sąsiadowi i będziesz żył z socjalu i dopłat???
 • Rolnik 2021-11-17 16:29:00
  1.69 netto za 85 tysięcy litrów.
 • Forest35 2021-11-17 16:11:17
  Ile otrzymaliście za litr mleka za październik o przy ilu
  • Tom 2021-11-18 08:13:00
   Cena za litr mleka około 1,4 zł. Przy bardzo dobrych parametrach (wysoki tłuszcz, białko)
  • Małorolny 2021-11-18 20:34:28
   1.81zl za litr 4.2% tluszcz 3.5% białko. Ok47tys litrów
ZOBACZ WSZYSTKIE KOMENTARZE

PISZESZ DO NAS Z ADRESU IP: 54.234.191.202
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum

KONTAKT24

Widziałeś, słyszałeś coś ważnego? Byłeś świadkiem niecodziennego wydarzenia? Napisz do nas! Opublikujemy, zainterweniujemy, pokażemy całemu światu. Jesteśmy dla Was 24 h na dobę, 7 dni w tygodniu.

DODAJ PLIKI

Kliknij lub przeciągnij pliki z dysku i upuść. Max. rozmiar pliku 4 MB.

Drogi Użytkowniku!

W związku z odwiedzaniem naszych serwisów internetowych możemy przetwarzać Twój adres IP, pliki cookies i podobne dane nt. aktywności lub urządzeń użytkownika. Jeżeli dane te pozwalają zidentyfikować Twoją tożsamość, wówczas będą traktowane dodatkowo jako dane osobowe zgodnie z Rozporządzeniem Parlamentu Europejskiego i Rady 2016/679 (RODO).

Administratora tych danych, cele i podstawy przetwarzania oraz inne informacje wymagane przez RODO znajdziesz w Polityce Prywatności pod tym linkiem.

Jeżeli korzystasz także z innych usług dostępnych za pośrednictwem naszych serwisów, przetwarzamy też Twoje dane osobowe podane przy zakładaniu konta, rejestracji na eventy, zamawianiu prenumeraty, newslettera, alertów oraz usług online (w tym Strefy Premium, raportów, rankingów lub licencji na przedruki).

Administratorów tych danych osobowych, cele i podstawy przetwarzania oraz inne informacje wymagane przez RODO znajdziesz również w Polityce Prywatności pod tym linkiem. Dane zbierane na potrzeby różnych usług mogą być przetwarzane w różnych celach, na różnych podstawach oraz przez różnych administratorów danych.

Pamiętaj, że w związku z przetwarzaniem danych osobowych przysługuje Ci szereg gwarancji i praw, a przede wszystkim prawo do odwołania zgody oraz prawo sprzeciwu wobec przetwarzania Twoich danych. Prawa te będą przez nas bezwzględnie przestrzegane. Jeżeli więc nie zgadzasz się z naszą oceną niezbędności przetwarzania Twoich danych lub masz inne zastrzeżenia w tym zakresie, koniecznie zgłoś sprzeciw lub prześlij nam swoje zastrzeżenia pod adres odo@ptwp.pl. Wycofanie zgody nie wpływa na zgodność z prawem przetwarzania dokonanego przed jej wycofaniem.

W dowolnym czasie możesz określić warunki przechowywania i dostępu do plików cookies w ustawieniach przeglądarki internetowej.

Jeśli zgadzasz się na wykorzystanie technologii plików cookies wystarczy kliknąć poniższy przycisk „Przejdź do serwisu”.

Zarząd PTWP-ONLINE Sp. z o.o.