Krajowy Związek Spółdzielni Mleczarskich, Związek Polskich Przetwórców Mleka, Krajowa Rada Izb Rolniczych oraz Krajowe Stowarzyszenie Mleczarzy wystosowały pismo do Marka Sawickiego, ministra rolnictwa, w którym apelują o działania na szczeblu Unii Europejskiej w celu uruchomiania instrumentów rynkowego wsparcia dla branży.

Sygnatariusze pisma argumentują, że od stycznia 2012 roku do kwietnia, ceny zbytu podstawowych artykułów mleczarskich spadły o około 20 - 30 proc. - Sytuację tę dodatkowo pogarsza fakt braku zainteresowania naszymi produktami ze strony eksporterów. Systematycznie rosną zapasy, których na początek kwietnia br. szacujemy na następujące ilości: mleko w proszku - ok. 20 tys. ton, masło - 10 tys. ton, sery dojrzewające i serwatka po 5 tysięcy ton. - czytamy w piśmie.

Gdyby sytuacja ta utrwaliła się i utrzymała w ciągu całego roku, byłoby to fatalne nie tylko dla zakładów przetwórczych, ale również dla rolników produkujących mleko. Przy tych cenach zbytu artykułów mleczarskich, a prawdopodobnie będą nadal spadać, należy, zdaniem autorów, liczyć się z dość dramatyczną obniżką cen skupu mleka. Niektóre prognozy zmierzają nawet w kierunku obniżenia tych cen do poziomu 1 - 1,10 zł za litr.

Czytaj więcej na Portalu Spożywczym.