Zdaniem mleczarzy ceny do końca roku będą rosły, bo surowca brakuje. Ale aż takich skoków nie ma się już co spodziewać. Mleczarnie walczą o dostawców i jak mogą chcą im zrekompensować ewentualne kary za przekroczenie kwot.
Zachęcają rosnącymi cenami, a pod koniec roku wypłatą specjalnych premii. Mimo to skup spada. Być może na kiepskiej statystyce zaważyła rezygnacja 15 tysięcy rolników z hodowli mleka w zamian za rekompensaty. Razem do rezerwy trafi od nich ponad 90 milionów litrów.
Zapowiada się więc, kolejny już drugi z rzędu rok kiedy uda się nie przekroczyć limitu krajowego.
1. poziom skupu mleka
- I-IX 2007 6 339 mln litrów
- I–IX 2006 6 399 mln litrów
Źródło GUS
Przez pierwsze 9 miesięcy do zakładów trafiło 6 miliardów 340 milionów litrów mleka, przed rokiem było to o 60 milionów litrów więcej. Największy - 40 milionowy spadek zanotowano właśnie we wrześniu.
2. artykuły mleczarskie zł/kg
- hurtowe ceny zbytu mleko w proszku 12,20 – 12,50
- masło 13,00 – 15,00 sery dojrzewające Morski, Podlaski, Zamojski 15,20 – 16,00
Ceny skupu rosną to znak, ze mleczarniom dobrze się wiedzie. Podstawowe artykuły czyli mleko w proszku, masło i sery minimalnie ale znów drożeją.
Źródło: Agrobiznes/Agnieszka Niemcewicz
Komentarze