Ostatnio napoje roślinne zdobywały coraz większy udział w rynku. Popyt rośnie z roku na rok, zwłaszcza na napój owsiany.

Dlaczego te napoje są tak popularne? Ludzie unikają mleka krowiego z powodu alergii lub nietolerancji laktozy. Dla innych utrzymanie krów jest nie do zaakceptowania. A inna grupa zakłada, że ​​napój owsiany lub napój sojowy jest zdrowszy lub przynajmniej równoważny.

Przeanalizowano 27 napojów roślinnych

Badacze w szwajcarskim Sensory Analysis and Flavor w instytucie badawczym Agroscope, przeanlizowali 27 napojów roślinnych z ośmiu kategorii (owsiane, sojowe, migdałowe, nerkowcowe, kokosowe, konopne, ryżowe i orkiszowe) oraz dwie  próbki mleka krowiego o zawartości tłuszczu 3,5 proc.

Z jednej strony naukowcy określili makroelementy – białka, tłuszcze, węglowodany, a z drugiej strony jakość tych składników odżywczych jest dostępna. Pod względem białek tylko napój sojowy może dorównać krowiemu mleku. Brak substytutu mleka dla niemowląt. 

Krowie mleko lepsze pod względem białka i tłuszczu

Naukowcy zbadali również skład białek pod kątem niezbędnych aminokwasów. Ludzie mogą przyswajać te białka tylko z pożywieniem i nie mogą ich sami wytwarzać. Im wyższy stosunek aminokwasów egzogennych do endogennych w białku, tym wyższa jest jego biologiczna wartość odżywcza.

Rezultat jest niekorzystny dla napojów roślinnych. Jedynie napoje sojowe zbliżyły się do mleka krowiego. Wszystkie inne badane napoje roślinne charakteryzowały się gorszą jakością białka. Z tego powodu napoje te nie nadają się, jako substytut mleka dla dzieci poniżej szóstego miesiąca życia.

Napoje roślinne nie wytrzymują konkurencji z mlekiem krowim również pod względem optymalnej zawartości tłuszczu i ilości ważnych kwasów tłuszczowych.

Wniosek badaczy jest zatem jasny. Z żywieniowego punktu widzenia badane napoje roślinne nie stanowią alternatywy dla mleka krowiego. Każdy, kto całkowicie zastępuje mleko napojami roślinnymi, musi to uwzględnić w ogólnej diecie i odpowiednio ją dostosować.