Mobilne Centrum Analizy Mleka (MCAM) to specjalistyczny pojazd laboratoryjny przystosowany do wykonywania zaawansowanych analiz mleka i siary w warunkach terenowych. Jego przekazanie odbyło się 15. listopada 2019 r. w Instytucie Zootechniki PIB w Balicach.

Inicjatywa ta powstała w ramach programu Bridge Alfa finansowanego ze środków Narodowego Centrum Badań i Rozwoju. Laboratorium uruchomiono w ramach Konsorcjum, które tworzą Instytut Zootechniki Państwowy Instytut Badawczy oraz firma Farm Innovations Sp. z o.o.

Celem utworzenia takiego laboratorium było skrócenie rolnikom ścieżki analizy mleka. Bus MCAM będzie mógł dotrzeć do dowolnego gospodarstwa w Polsce po uprzednim zgłoszeniu takiej potrzeby na stronie internetowej bądź telefonicznie.

W MCAM wykonywane będą analizy:

⦁ Milkoscan Mars 6 – analizator mleka, pozwalający na pomiar do sześciu kluczowych parametrów (tłuszcz, białko, laktoza, sucha masa, sucha masa beztłuszczowa, punkt zamarzania) oraz badania przesiewowe na zafałszowania w przeciągu minuty bez potrzeby stosowania środków chemicznych,
⦁ BacSomatic - pierwszy zintegrowany analizator liczący bakterie i komórki somatyczne na potrzeby weryfikacji jakości higienicznej mleka, Urządzenie umożliwia precyzyjny pomiar liczby bakterii i komórek somatycznych w czasie krótszym niż 9,5 minuty oraz sam pomiar liczby komórek somatycznych poniżej 1,5 minuty,
⦁ Heratherm IMC 18 – mały inkubator mikrobiologiczny z chłodzeniem zaprojektowany do prowadzenia długotrwałych hodowli bakterii w optymalnych warunkach w celu analizy danej próbki mleka,
⦁ Bioeasy –szybki test do wykrywania pozostałości antybiotyków w mleku. Testy pozwalają uzyskać szybki wynik analizy mleka surowego, pasteryzowanego, sterylizowanego, mleka w proszku i serwatki.

MCAM w przyszłości zostanie wykorzystane do opracowania systemu zarządzania siarą bydlęcą poprzez m.in. budowę banków siary zarówno u hodowców, jak również banków regionalnych przy związkach hodowców.