Mieszkańcy Olsztyna kupują dziennie 200 litrów mleka z mlekomatów, choć możliwości dostawców są trzykrotnie większe, a w mieście są trzy dwustulitrowe maszyny. Jednak, jak oceniają organizatorzy sprzedaży, barierą jest cena świeżego mleka - 3,20 zł za litr.

W Olsztynie automaty do sprzedaży mleka stoją w supermarketach i sklepie dyskontowym. Mlekomaty ustawiono tam rok temu.

Jak powiedziała PAP Zuzanna Płoska - dostawca mleka, codziennie klienci kupują w sumie w trzech punktach sprzedaży 200 litrów.

"Wciąż ten biznes rozkręcamy, na razie zainteresowanie jest umiarkowane, ale liczymy, że popyt na świeże mleko wzrośnie. Na cenę mleka wpływają w dużej mierze koszty transportu" - podkreśliła. Mleko do olsztyńskich mlekomatów trafia bezpośrednio z gospodarstwa rolnego prowadzonego przez organizatorów sprzedaży.

Dodała, że mleko z mlekomatów kupują przeważnie stali klienci. "Są to raczej klienci zamożni, którzy mogą sobie pozwolić na zakup droższego, świeżego mleka. Ale wśród kupujących są też emeryci, którzy cenią produkt ekologiczny i to, że jest nieprzetworzony"- wyjaśniła.

Dostawcy świeżego mleka podkreślają, że świeże mleko ma wartości odżywcze takie, które nie występują w pasteryzowanym produkcie sprzedawanym w kartonach czy plastikowych butelkach. Ma większą zawartość tłuszczu (4 proc.) i można z niego zrobić zsiadłe mleko lub jogurt.

Litr mleka z mlekomatu kosztuje 3,20 zł. Dodatkowo butelka kosztuje 1 zł, ale klient nie musi jej kupować, może przynieść własny pojemnik.

Ceny litra mleka w sklepach osiedlowych lub supermarketach wahają się od 1,9 zł do 3 zł.

Sprzedaż nieprzetworzonego, świeżego mleka z mlekomatów jest prowadzona w wielu miastach Polski, m.in. w Warszawie, i stanowi uzupełnienie oferty sprzedaży produktów mlecznych pod szyldem ekologicznej i zdrowej żywności prosto z gospodarstwa rolnego.

Komentarz redaktora:


Tak. Mlekomaty są alternatywą dla producentów mleka. Jest ich w Polsce jeszcze niewiele. Pewnie z tym biznesem jest tak jak z każdym innym, kto pierwszy ten lepszy. Wiec jest o co walczyć. Jednak należy zwrócić uwagę, że nie każda firma oferująca w sprzedaży mlekomaty jest godna zaufania. Nader często można spotkać kilkutygodniowy przestój w biznesie spowodowany nienaprawioną awarią lub wręcz rezygnację z mlekomatu w atmosferze skandalu – mówiono i pisano o tym ostatnio wiele.

Wina często leży po stronie sprzedawcy i miernego serwisu, ale czasami też wynika z błędnej obsługi.  Są jednak i wyjątki – zadowolenie nabywców mlekomatów  w jednej z firm jest potwierdzone m.in. przez ich sukcesy, a z drugiej strony firma ta „nie ukrywa się”  pod płaszczykiem internetu lecz odważnie przedstawia swoją ofertę na przeróżnych targach rolniczych (przynajmniej ostatnio jako jedyna).

Odnośnie rentowności zgadzam się , że koszt transportu czyli przede wszystkim paliwa ma ogromne znaczenie, dlatego decydując się na tego typu biznes należy zwrócić uwagę aby odległość z gospodarstwa do mlekomatu nie była zbyt duża.  Jednak szacunkowe kalkulacje efektywności sprzedaży mleka w mlekomacie przedstawione przeze mnie w ostatnim kwietniowym magazynie „Farmer” wskazują na dużą elastyczność przedsięwzięcia i nawet przy dość skromnej sprzedaży podanej w powyższej wiadomości jest ona nadal opłacalna (pod warunkiem, że mleko nie jest dowożone powiedzmy jakieś 200 km).