PARTNERZY PORTALU
 • partner portalu farmer.pl
 • partner portalu farmer.pl

Młodzi otwarci na nowoczesne technologie

Młodzi otwarci na nowoczesne technologie

Autor:

Dodano:

Tagi:

Kolejna obora w pełni zautomatyzowana, wyposażona m.in. w roboty udojowe, automatyczne urządzenia do podgarniania paszy i czyszczenia posadzki szczelinowej.Rozwój produkcji mleka w polskich gospodarstwach związany jest ze zwiększeniem liczebności stad krów mlecznych, co idzie w parze z budową nowoczesnych obiektów inwentarskich, a koniunktura rynku mleka sprzyja owym inwestycjom.

W inwestowaniu w rolnictwo istotne są również środki finansowania z Unii Europejskiej, które wielu młodym rolnikom ułatwiły rozpoczęcie działalności i pozwoliły rozwinąć gospodarstwo do poziomu, w którym stanowisko pracy wiąże się bardziej z zarządzaniem gospodarstwem, aniżeli pracą fizyczną.

ROZWÓJ GOSPODARSTWA - PODWOJENIE PRODUKCJI

Pan Adrian Kałkus, jako młody, bo 23-letni rolnik, zdecydował się na powiększenie produkcji ponad dwukrotnie. W starej oborze utrzymywane było ok. 60 sztuk krów dojnych, nowa pomieści ich ponad 140.

- Decyzję o budowie obory podjąłem po otrzymaniu wsparcia z działania "Młody Rolnik", z którego to otrzymałem 75 tys. zł dofinansowania. Mimo iż otworzyło to drogę do korzystania kolejnych funduszy unijnych - jak np. modernizacja gospodarstw rolnych, zdecydowałem, że dofinansowanie zakupu maszyn rolniczych nie pozwoli uzyskać wzrostu dochodowości mojego gospodarstwa - stąd inwestycja w budynek - tłumaczy pan Adrian.

W ten oto sposób powstała inwestycja - budynek o wymiarach 32 x 40 metrów - nowa, w pełni zautomatyzowana obora wolnostanowiskowa w systemie bezściółkowym, przeznaczona dla 147 krów mlecznych. Dój odbywa się w dwóch robotach Lely Astronaut A4, szczelinowa posadzka korytarzy gnojowych czyszczona jest przy pomocy robota Discovery, paszę podgarnia Juno. Krowy mają również dostęp do czochradeł automatycznych Luna. Zwierzęta są monitorowane w oborze przy pomocy czterech kamer.

- Mamy nową oborę, to trzeba również iść w nowoczesne technologie - tłumaczy pan Adrian. - Odkąd obora funkcjonuje, czyli od lutego - podwoiłem produkcję mleka w gospodarstwie, oprócz tego zdecydowanej poprawie uległa jego jakość, tym samym poprawiła się zdrowotność wymion - w porównaniu ze starym systemem utrzymania - dodaje hodowca.

Łączny koszt inwestycji, w który wliczają się koszty budowy budynku, jego wyposażenie oraz zakup 80 jałowic hodowlanych, to kwota nieco ponad 2,5 miliona złotych netto.

Zabezpieczenie bazy paszowej stanowi 100 hektarów, gleb klasy 3 w bardzo dobrym kompleksie pszenno-buraczanym.

ROBOTYZACJA OBORY TO NIE URLOP

Coraz częściej hodowcy inwestują w nowoczesne technologie, które ułatwią im codzienną pracę. Nowe obory wyposażane są zatem w zautomatyzowane systemy, które wykonują ściśle określone czynności związane z dojem krów, utrzymaniem czystości w oborze, podgarnięciem paszy czy pielęgnacją zwierząt.

- Automatyzacja prac w oborze zarówno związanych z dojem, jak i podgarnianiem paszy czy czyszczeniem posadzki szczelinowej nie eliminuje mojej pracy, a jedynie zmienia jej wygląd. W starej oborze dój odbywał się w hali udojowej i dwa razy dziennie trzeba było w nim uczestniczyć, w nowej zaś

uczestniczenie w doju również występuje, ale raczej w formie nadzoru i kontroli parametrów dostępnych w komputerowym systemie zarządzania - tłumaczy Kałkus.

Pierwszą myślą kojarzącą się z automatyzacją prac w oborze jest robot udojowy. Dój krów nie jest jedyną czynnością, która może być zautomatyzowana. Jest to jednak jedna z najbardziej uciążliwych prac w stadzie krów mlecznych.

Pan Kałkus zdecydował się na montaż dwóch robotów udojowych Lely Astronaut A4 w wersji Manager. Dzięki temu dój odbywa się całkowicie automatycznie, krowa jest zachęcana do wejścia do robota smakowitą paszą treściwą. Po wejściu i otrzymaniu porcji paszy, rozpoczyna się przygotowanie wymienia do doju i samo dojenie - tłumaczy Grzegorz Cieśliński z Lely East.

Sam dój trwa od 6 do 8 minut - w zależności od tempa oddawania mleka. W tym czasie w robocie badane są parametry mleka, takie jak: białko, tłuszcz, laktoza czy kolor mleka. Wykrywane są również stany podkliniczne mastitis, a także w tym przypadku krowa jest ważona. Dzięki temu hodowca ma wiele informacji na temat danej sztuki, co pozwala mu na szybsze reakcje związane ze zdrowotnością krów, jeżeli coś jest nie tak, może szybciej zadziałać - dodaje Cieśliński.

Roboty udojowe nie są jedynymi urządzeniami pomagającymi w codziennej pracy Pana Kałkusa. Zdecydował się on również na montaż robota do podgarniania paszy Lely Juno, który swoim przejazdem (8-10 razy na dobę) i podgarnięciem paszy zachęca krowy do częstszego podchodzenia do stołu paszowego i pobierania większej jej ilości, co przekłada się na większą ilość mleka w schładzalniku - w tym przypadku Lely Nautilus. Jest również Lely Discovery, który jeździ po posadzce rusztowej i czyści ją z zanieczyszczeń - przepychając odchody przez szczeliny. W związku z tym, że obora nie mogła być wykonana w pełni na jednym poziomie, musieliśmy zainstalować specjalne platformy, przez które może przejeżdżać robot, by wyczyścić posadzki z obu stron stołu paszowego - wyjaśnia dyrektor sprzedaży Lely East.

ZMIANA SYSTEMU UTRZYMANIA

Przeniesienie produkcji mleka do nowej obory wiązało się ze zmianą systemu utrzymania zwierząt. W starej oborze krowy utrzymywane były również wolnostanowiskowo, ale na głębokiej ściółce, zaś w nowej oborze rolnik zastosował system bezściółkowy - z posadzką szczelinową.

- System utrzymania w starej oborze - na głębokiej ściółce, wymagał poświęcenia czasu na ścielenie sektora legowiskowego, w nowej zaś - bezściołowej czyszczeniem posadzki szczelinowej zajmuje się specjalnie do tego przystosowany robot. On również nie eliminuje mojej pracy, ponieważ legowiska muszę wyczyścić ręcznie. Na tę czynność dziennie poświęca się jednak zdecydowanie mniej czasu i to w obiekcie prawie trzykrotnie większym - mówi hodowca.

Zmiana ta jest więc dużym szokiem dla zwierząt, zwłaszcza tych, które były dotychczas utrzymywane w gospodarstwie pana Kałkusa. Jednak w jego opinii, problemy wystąpiły jedynie na początku zasiedlania nowego obiektu - do tego były to pojedyncze sztuki próbujące znaleźć sobie legowisko w korytarzu gnojowym - na rusztach.

Nadal jest wykorzystywana stara obora, w której przebywają i są dojone sztuki problematyczne w doju zautomatyzowanym, a także krowy mające problemy z racicami i jałowice. W przyszłości rolnik chce zagospodarować stare budynki do utrzymywania krów zasuszonych, jałowic cielnych, z przystosowaną specjalnie dla tych grup porodówką.

Wyposażenie nowej obory w system bezściółkowego utrzymania wymagał zagospodarowania dużej powierzchni na odchody. Zbiorniki zostały umiejscowione tuż pod rusztami, a na zewnątrz budynku (w części szczytowej) rolnik zdecydował się na montaż mieszadła gnojowicy.

Jest to mieszadło zatopione, które załącza się w określonym - zaprogramowanym czasie (raz dziennie w godzinach nocnych). Jego umieszczenie na zewnątrz budynku jest celowe zarówno w przypadku potrzeby jego naprawy, jak i ze względu na ulatniający się podczas jego działania amoniak - dzięki zewnętrznemu zamontowaniu ulatnia się on na zewnątrz.

PODSUMOWANIE

Bez wątpienia automatyzacja prac w oborze jest kosztowna, ponieważ montaż oraz amortyzacja urządzeń to niemały wydatek. Pozwalają one jednak na ograniczenie pracy ludzkiej, co przy rozwijających się gospodarstwach oznacza ograniczenie zatrudnienia pracowników, lecz nie eliminuje pracy własnej.

Każda decyzja o podjęciu się tak dużej inwestycji powinna być jednak przeanalizowana i dopasowana do możliwości gospodarstwa, a także do planów jego dalszego rozwoju.Podobał się artykuł? Podziel się!
×

WSZYSTKIE KOMENTARZE (59)

 • ar 2013-12-26 18:40:22
  w normalnym świecie lewar miałby rację. ale żyjemy w takim w jakim żyjemy.
  nie da się prowadzić normalnej produkcji jeśli pewne rzecz są jakie są.
  ja bym wolał zająć się hodowlą niż walczyć z ciulami z kił.
  na mnie patrzyli jak na wariata jak krzyczałem ze prawie sto patyków odszkodowania to mało ;)
 • Kolodziej 2013-12-26 17:50:01
  Coś w tym prawdy jest co pisze np. Grażyna: u mnie bywa żywieniowiec od Sano i ma wiele mądrych rzeczy do powiedzenia, ale wszystko rozbija się o to skąd wziąć mam np. 20kg sianokiszonki dla sztuki skoro łąka wyschła. Oczywiście kolejna mądra rada jest taka, żeby zamknąć hodowlę i robić coś innego - ale co? W mieście od razu też nie zamyka się firmy bo są jakieś problemy ale starają się obejść przeszkody. Tematem jest jak otworzyć się na nowe technologie czyli jak obalać stereotypowe myślenie.
 • ferdek 2013-12-26 17:34:43
  ha ha ha OMW powie Ci wszystko?? nacpales sie lewar?? nie wiedziałem ze okres miedzywycieleniowy mówi o bialku, proponuje wizyte u psychiatry
 • Grazyna 2013-12-26 17:32:05
  Lewar głupolu ty chyba tylko o tym słyszales i udajesz madrego ale co ci dadza głupolu liczby jak nie bedziesz miał paszy!!! a bialka tepaku nigdy nie ma zero tylko podaja ponizej sto wiec nawet sie w tym nie orejentujesz bufonie i zachowuj sie
 • Lewar 2013-12-26 17:08:06
  @lewar, co ci da wiedza na temat omw, pierwszego pokrycia ?? a no powie wszystko o stadzie w liczbach głupi rolasie bez zbędnego pitolenia!! o dziku, derkaczu, łąbędziu sąsiedzie co ma lepszą fure i wjęćej miejsca pod kośćiołem zajmuje, ale co tam liczby na wsi derkacz wazniejszy od % białka w dawce dla jałówki cielnej
ZOBACZ WSZYSTKIE KOMENTARZE

PISZESZ DO NAS Z ADRESU IP: 3.81.89.248
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum

KONTAKT24

Widziałeś, słyszałeś coś ważnego? Byłeś świadkiem niecodziennego wydarzenia? Napisz do nas! Opublikujemy, zainterweniujemy, pokażemy całemu światu. Jesteśmy dla Was 24 h na dobę, 7 dni w tygodniu.

DODAJ PLIKI

Kliknij lub przeciągnij pliki z dysku i upuść. Max. rozmiar pliku 4 MB.

Drogi Użytkowniku!

W związku z odwiedzaniem naszych serwisów internetowych możemy przetwarzać Twój adres IP, pliki cookies i podobne dane nt. aktywności lub urządzeń użytkownika. Jeżeli dane te pozwalają zidentyfikować Twoją tożsamość, wówczas będą traktowane dodatkowo jako dane osobowe zgodnie z Rozporządzeniem Parlamentu Europejskiego i Rady 2016/679 (RODO).

Administratora tych danych, cele i podstawy przetwarzania oraz inne informacje wymagane przez RODO znajdziesz w Polityce Prywatności pod tym linkiem.

Jeżeli korzystasz także z innych usług dostępnych za pośrednictwem naszych serwisów, przetwarzamy też Twoje dane osobowe podane przy zakładaniu konta, rejestracji na eventy, zamawianiu prenumeraty, newslettera, alertów oraz usług online (w tym Strefy Premium, raportów, rankingów lub licencji na przedruki).

Administratorów tych danych osobowych, cele i podstawy przetwarzania oraz inne informacje wymagane przez RODO znajdziesz również w Polityce Prywatności pod tym linkiem. Dane zbierane na potrzeby różnych usług mogą być przetwarzane w różnych celach, na różnych podstawach oraz przez różnych administratorów danych.

Pamiętaj, że w związku z przetwarzaniem danych osobowych przysługuje Ci szereg gwarancji i praw, a przede wszystkim prawo do odwołania zgody oraz prawo sprzeciwu wobec przetwarzania Twoich danych. Prawa te będą przez nas bezwzględnie przestrzegane. Jeżeli więc nie zgadzasz się z naszą oceną niezbędności przetwarzania Twoich danych lub masz inne zastrzeżenia w tym zakresie, koniecznie zgłoś sprzeciw lub prześlij nam swoje zastrzeżenia pod adres odo@ptwp.pl. Wycofanie zgody nie wpływa na zgodność z prawem przetwarzania dokonanego przed jej wycofaniem.

W dowolnym czasie możesz określić warunki przechowywania i dostępu do plików cookies w ustawieniach przeglądarki internetowej.

Jeśli zgadzasz się na wykorzystanie technologii plików cookies wystarczy kliknąć poniższy przycisk „Przejdź do serwisu”.

Zarząd PTWP-ONLINE Sp. z o.o.