Woda jest jednym z podstawowych pozycji w menu bydła mlecznego. Należy zatem zapewnić zwierzętom jej ciągłą podaż. O ile w lecie nie ma z tym większego problemu, tak w okresie zimowym zdarzają się przypadki zamarzania poideł, czego konsekwencją jest przerwany dostęp do wody. Taka sytuacja niewątpliwie wpłynie niekorzystnie na produkcję mleka.

 

Podstawą nieprzerwanego działania rurociągu, który doprowadza do poideł wodę jest odpowiednia jego izolacja. Do tego celu wykorzystywane są takie materiały jak: wełna mineralna, kauczuk syntetyczny, szkło piankowe, pieniony poliuretan oraz styropian, które dostępne są w postaci mat i otulin.

 

Zabezpieczenie rur przed zamarzaniem jest również możliwe poprzez zamontowanie na nich przewodów grzejnych. Przeznaczone do tego celu przewody mają możliwość dopasowywania potrzebnej ilości ciepła do aktualnie panujących warunków. Za pomocą przewodów grzejnych można zabezpieczać zarówno rury stalowe, jak i plastikowe. Różnica polega na dobraniu odpowiedniej długości przewodu, który owija się wokół rury. Aby uniknąć zbędnych strat ciepła zaleca się wykonać dodatkową izolację rur doprowadzających wodę do poideł.

 

Dodatkową formą ochrony rurociągu wodnego przed działaniem niskich temperatur może być zastosowanie pomp cyrkulacyjnych. Zapewniają one ciągły przepływ wody w instalacji, co zabezpiecza przed jej zamarzaniem.

 

Skutecznym rozwiązaniem w przypadku silnych mrozów mogą okazać się poidła niezamarzające. Wyróżnia się w tej kategorii dwa rodzaje poideł: izolowane oraz podgrzewane. Producenci tego rodzaju poideł gwarantują ich mrozoodporność nawet do – 30 ºC.