Preparat można mieszać z mlekiem, preparatem mlekozastępczym lub wodą, nie zaburzając procesu koagulacji mleka i jego trawienia w trawieńcu cielęcia. Według producenta, osiągnięto to dzięki zastosowaniu  3 substancji o działaniu zasadowym (dwuwęglan, octan i cytrynian sodu). W wyniku wchłaniania bezpośrednio dostępnego dwuwęglanu sodu następuje szybkie wyrównanie ustrojowej równowagi kwasowo-zasadowej. Długotrwałą równowagę uzyskuje się po wchłonięciu preparatu dzięki powolnemu uwalnianiu dwuwęglanu sodu oraz metabolizmowi octanu i cytrynianu.

Badania in vivo wykazały, że w trawieńcach cieląt do koagulacji dochodzi około 18-20 minut po rozpoczęciu ssania samego mleka albo preparatu Diakur Plus zmieszanego z mlekiem.

Wyniki te wskazują na możliwość kontynuacji karmienia chorych cieląt mlekiem lub preparatem mlekozastępczym. Dzięki temu cielęta otrzymują składniki odżywcze, dodatkową energię i elektrolity potrzebne do dalszego rozwoju. Dawka energii może pomóc odzyskać utraconą energię i zminimalizować spadek wyników odchowu wywołany przez biegunkę.

Dzięki powlekanym lecytyną cząsteczkom pulpy cytrusowej oraz drożdżom z wysoką zawartością mannooligosacharydów, Diakur Plus ma regulujące oddziaływanie na florę bakteryjną. W rezultacie patogeny są wiązane i wydalane drogą jelitową.