Okres jesienno - zimowy wiąże się ze zwiększoną zachorowalnością na grzybice skóry u bydła. Najczęstszym patogenem wywołującym zmiany chorobowe na skórze zwierząt jest grzyb Trichophyton verrucosum, który najsilniej rozwija się w mikroklimacie wilgotnym, a więc w budynkach o słabej wentylacji, przy dużej obsadzie zwierząt i niedostatecznym nasłonecznieniu.

Przyczyny występowania grzybicy skóry mogą również mieć po części podłoże żywieniowe, wynikające z niedoboru witamin i minerałów, a w szczególności cynku i witaminy A.

Do najprostszych zasad profilaktyki należy zapewnienie zwierzętom odpowiedniego mikroklimatu w pomieszczeniach oraz właściwe żywienie. Należy zlikwidować nadmierną wilgotność pomieszczeń poprzez usprawnienie wentylacji bądź zmniejszenie obsady zwierząt. W tym okresie bardzo istotne jest dbanie o zapewnienie stałego dostępu do świeżej i suchej ściółki, nie porażonej pleśnią.

W tym czasie dawka pokarmowa powinna również zawierać zwiększony poziom karotenoidów, miedzi, żelaza oraz przy braku dostępu do światła słonecznego: witamin A i D.