W połowie lipca bieżącego roku w Chinach w mieście Hohhot, w Regionie Autonomicznym Mongolia Wewnętrzna, największa chińska mleczarnia Yili uruchomiła innowacyjny klaster przemysłowy Yili Future Intelligence and Health Valley (dalej także: Yili Valley), nazwanym w skrócie Mleczarską Doliną Krzemową MDK (ang. Dairy Silicon Valley). Chińscy eksperci podkreślają, że to przedsięwzięcie otwiera nową erę integracji przemysłu z miastem Hohhot oraz ustala standard niskiego (śladowego) oddziaływania ekologicznego dla produkcji rolno-spożywczej.

Największa mleczarnia na świecie

 Główne centrum klastra obejmuje powierzchnię 38 km kwadratowych, zaś powiązany obszar współpracy rozciąga się na terytorium 120 km kwadratowych. W chińskich mediach projekt ten, poza powyższymi określeniami, ze względu na swoją wielkość, nazywany jest także mlecznym megapolis. Kosztował on w sumie 5 mld juanów, czyli 3,5 mld złotych. Jego budowa rozpoczęła się w 2019 roku.

 Yili Valley jest w całości zautomatyzowane i zdigitalizowane. Komunikację oraz transfer danych zapewnia technologia 5G, by jak w jak najkrótszym czasie przekazywać (i odbierać) informacje (analizy, raporty, wyniki badań itd.).

 W dolinie będą wytwarzane wszystkie produkty mleczarskie, ale kluczowymi będą mleko płynne oraz mleko w proszku. Przetwórstwo świeżego mleka w Yili Valley prowadzone jest na powierzchni przemysłowej liczącej 63,3 hektara. Dzienna wydajność to 6500 ton mleka. Z kolei mleka w proszku ma być produkowane 60 tys. ton rocznie, co pozwoli na zaspokojenie potrzeb odżywczych 1 mln 280 tys. niemowląt.

 Sednem całej Mleczarskiej Doliny Krzemowej jest inteligentne gospodarstwo hodowlane bydła mlecznego. Zajmuje ono powierzchnię 750 hektarów, z przeznaczeniem dla 12 000 krów. Kosztowało ono 700 mln juanów, czyli 490 mln złotych. W gospodarstwie zastosowano najnowsze technologie naukowe z wykorzystaniem Big Data, np. w zakresie badań genetycznych, monitorowania i zarządzania stanem zdrowia krów w czasie rzeczywistym. Obsługa codzienna krów (dojenie, karmienie, usuwanie i czyszczenie obornika) jest całkowicie zautomatyzowana, a sama obora oraz jej otoczenie jest zdalnie kontrolowane.

 Do 2035 roku zatrudnienie w całej MDK (centrum oraz obszary powiązane) ma osiągnąć poziom 350 tys. pracowników, a wartość produkcji Yili ma osiągnąć 200 mld juanów, czyli 140 mld zł (w 2021 roku Yili osiągnęła 110 mld juanów, czyli 77 mld złotych).

 Ograniczenie śladu węglowego 

 Projekty wszystkich budynków, zastosowane innowacyjne technologie, automatyzacja i cyfryzacja maksymalnej ilości procesów hodowlanych i produkcyjnych pozwalają na uzyskanie niskiej emisyjności dwutlenku węgla oraz maksymalnego ograniczenia produkcji śmieci. Projektanci wyliczyli, że zastosowane innowacyjne systemy pozwolą rocznie zaoszczędzić 5329 ton węgla oraz ograniczyć emisję CO2 aż o 41 895 ton, co odpowiada oszczędności 11,4 miliona kWh energii elektrycznej. W efekcie Mleczarska Dolina Krzemowa ustaliła nowy standard ekologicznej produkcji ukierunkowanej na minimalny ślad węglowy.

Funkcja edukacyjna

Yili Valley nie jest zamkniętą strefą produkcyjną dla osób z zewnątrz. Jest wręcz przeciwnie. Misją jego jest również krzewienie wiedzy o produkcji mleka i znaczeniu mleka dla zdrowia człowieka. Na terenie Doliny zostało zbudowane i oddane do użytku nowoczesne centrum edukacyjne – Yili Intelligent Manufacturing Experience Center. Znajduje się w nim m.in. kino 5D, gdzie zwiedzający będą mogli obejrzeć filmy, wykonane przy użyciu zaawansowanych technologii dźwięku i światła, pokazujące inteligentny proces produkcji płynnego mleka i mleka w proszku. Dzięki temu każda osoba będzie mogła dowiedzieć się więcej o najnowocześniejszych modelach produkcji mleczarskiej i w ogóle całym cyklu produkcji mleka.