Dania i Holandia są często charakteryzowane jako kraje o solidnej produkcji i dużych strukturach gospodarstw rolnych. W tym kontekście mówi się, że duże, tzw. efektywne gospodarstwa radzą sobie bardzo dobrze w warunkach wolnego rynku. Duże skala produkcji pozwala im na pokrycie kosztów, wpływając na ich konkurencyjność poza Europą.

Jednak ostatnie dane dotyczące kosztów produkcji i cen mleka w obu krajach dowiodły, że ta linia argumentacji jest po prostu absurdalna. Z powodu niepokrywania kosztów produkcji mleka obecny europejski trend wysokich strat w produkcji jest widoczny w Danii, jak również Holandii.

Jak wykazano w ostatnich badaniach, w Holandii rozdźwięk pomiędzy średnią ceną mleka (30,75 euro centów) i kosztami produkcji (44,50 euro centów/kilogram mleka) wynosi prawie 14 euro centów za rok 2015. Przy kosztach 41,70 euro centów i średniej cenie 31,03 euro centów / kilogram mleka, straty w Danii wynoszą ponad 10 euro centów.

Spadające ceny w 2016 roku sprawiły, że obecnie sytuacja wygląda jeszcze gorzej, a to wymaga działań, które rozwiążą problem rosnącej nadprodukcji w UE – podaje EMB.