Różnorodność polskich gospodarstw jest duża, a więc nie zawsze to co najlepsze będzie również uniwersalnym. Wybierając nasienie buhaja do inseminacji należy zatem kierować się szerszymi kategoriami, aniżeli tylko wybór najlepszych – topowych buhajów.

W katalogach oprócz rankingu jest wiele informacji na temat zwierząt, a w tym zarówno ojców jak i ich potomstwa. Część tabelaryczna prezentująca cechy ogólne poszczególnych buhajów oraz inne cechy szczegółowe i podindeksy dają szerszy wgląd na właściwy wybór buhaja. Wybór powinien zatem zależeć od potrzeb danej, konkretnej sztuki. Jeżeli poszukujemy poprawy zdrowotności wymienia, nóg i racic czy innych cech powinniśmy się kierować właśnie nimi w pierwszej kolejności.

Obecnie dużo się mówi o efektywności produkcji i właśnie o nią hodowcy muszą walczyć zaczynając od odpowiedniego doboru. Taka produkcja jest możliwa przez uzyskanie zwierząt o zdrowych wymionach, silnych i zdrowych racicach, wytrwałych w laktacji i długowiecznych. Należy zatem zwracać uwagę na ich funkcjonalność, a nie cechy produkcyjne czy pokrojowe.

Jak tłumaczy duński hodowca i wieloletni sędzia międzynarodowych wystaw bydła mlecznego Eric Hansen – w doborze buhajów należy się kierować wieloma kategoriami, ale przede wszystkim celem musi być uzyskanie zwierząt funkcjonalnych, które będą efektywnie produkowały mleko. W Danii często powtarza się słowa, że nie należy patrzeć na skórę, bo zwycięży to co jest wewnątrz.

- Ogólna produkcja danej fermy jest zależna od wielu czynników, lecz liczy się efekt końcowy. Realia fermowe są zupełnie różne od wystaw zwierząt, a w obu tych przypadkach należy dbać o inne aspekty hodowli. Zwierzęta w oborze mają efektywnie produkować mleko i dzięki temu przynosić dochód hodowcom, na wystawie zwierzę ma jedynie dobrze wyglądać – dodaje Duńczyk.

Dobór buhajów wydaje się być dość skomplikowany, lecz tylko na pierwszy rzut oka. W tym działaniu potrzebna jest duża świadomość działań hodowcy. Z roku na rok obserwujemy wzrost tej świadomości, jednak jest jeszcze wiele do zrobienia. W mniejszych gospodarstwach bowiem doborem zajmują się najczęściej inseminatorzy, a wybór buhaja jest jedynie decyzją człowieka, zależącą od posiadanego nasienia.