Według portalu www.oekolandbau.de, podczas gdy regiony mleczarskie w niektórych krajach związkowych, takich jak Bawaria nakładają się na siebie, w niektórych landach przez długi czas nie było przedsiębiorstwa, które przetwarzałoby lokalnie mleko ekologiczne. Rezultatem były często długie trasy dostaw lub problemy producentów mleka ekologicznego ze sprzedażą swojego surowca.

Według portalu w Niemczech nadal działa 155 firm mleczarskich. Liczba spółdzielczych mleczarni stale spada, głównie z powodu fuzji. Obecnie w Niemczech jest około 50 mleczarni, które produkują ekologiczne produkty mleczne. Zdecydowanie najwięcej firm mleczarskich jest zlokalizowanych w południowych Niemczech - tam produkuje się prawie połowę ekologicznego mleka w tym kraju.

W innych częściach Niemiec mleczarnie w ostatnich latach odważyły się  zainwestować w przetwórstwo mleka ekologicznego, ale powstały również małe mleczarnie ekologiczne. Te ostatnie często koncentrują się wówczas na marketingu regionalnym. Większość mleczarni działa zgodnie z wytycznymi stowarzyszenia, które oprócz pożądanej współpracy z detalistami, umożliwia również wymianę surowców między przetwórcami.

Podczas gdy tradycyjne, konwencjonalnie działające mleczarnie są coraz większe, prywatne mleczarnie ekologiczne są nadal stosunkowo małe i przetwarzają są nieco ponad 100 milionów kilogramów mleka.