11 czerwca 2021 r. producenci mleka demonstrowali przed bramą fabryki Deutsche Milchkontor (DMK) w Zeven i Edewecht oraz przed siedzibą firmy Hochland w Heimenkirch w Bawarii przeciwko zbyt niskim i niedrogim cenom mleka.

Apelowało o to Federalne Stowarzyszenie Niemieckich Producentów Mleka (BDM) i Grupa Robocza ds. Rolnictwa Rolniczego (AbL).

Według BDM hodowcy bydła mlecznego symbolicznie wznieśli mur podczas protestu w Heimenkirch, ponieważ, ich zdaniem, przetwórcy mleka budują szeroki front przeciwko wszelkim propozycjom, które mogłyby zasadniczo poprawić sytuację hodowców bydła mlecznego. Rolnicy od lat cierpią z powodu niskich skupu cen mleka w stosunku do kosztów produkcji i są zdani na łaskę mleczarni i handlu.

Protest przed siedzibą firmy Hochland był jednak kontrowersyjny,  ponieważ od lat wyróżnia się ona znacznie ponadprzeciętnymi płatnościami za mleko, ale także pozwala producentom mleka na udział w sukcesie gospodarczym mleczarni poprzez przepłacanie umownie uzgodnionych cen mleka. W 2018 roku przyjęła również rolników z Badenii-Wirtembergii po bankructwie ich mleczarni.

BDM wyjaśnił, że Hochland został jednak wybrany na miejsce protestów, ponieważ firma, mająca duże znaczenie na rynku, ma siłę, by wprowadzić niezbędne zmiany. Ponadto jej prezes jest również przewodniczącym stowarzyszenia przemysłu mleczarskiego (MIV), które reprezentuje 80 mleczarni.

Regionalny przewodniczący AbL w Dolnej Saksonii przed demonstracjami poinformował, że sytuacja gospodarcza producentów mleka jest nadal bardzo zła. Wyraźnie wzrosły koszty pasz, ale cena mleka prawie nie wzrosła, choć ceny na rynku światowym od początku roku gwałtownie wzrosły.

Jego zdaniem, to po raz kolejny pokazuje, że mleczarnie w ogóle nie negocjują w zakresie cen mleka pokrywających koszty produkcji u swoich dostawców.