W porównaniu z poprzednim miesiącem wartość surowcowa mleka wzrosła o 2 centy do 56,3 centa/kg. Tym samym ubiegłoroczna wartość w lutym 2021 r. została przekroczona o 23,4 centa, poinformował Institute IFE w Kilonii.

Pozytywny rozwój cen masła i odtłuszczonego mleka w proszku zadecydował o dalszym wzroście wartości surowca. Oba produkty cieszyły się dużym zainteresowaniem i były dostępne tylko w ograniczonych ilościach. Według obliczeń Instytutu IFE średnia niemiecka cena masła wzrosła w lutym 2022 r. o 5,10 euro do 590,40 euro/100 kg. Ceny odtłuszczonego mleka w proszku wzrosły z 18,80 euro do 365,40 euro/100 kg.

Szukasz artykułów do produkcji mleka? Sprawdź oferty w portalu Giełda Rolna! 

Wartość surowca ustalana, co miesiąc przez Instytut IFE w Kilonii dotyczy mleka standardowego o zawartości tłuszczu 4,0 proc. i białka 3,4 proc. z gospodarstwa producenta mleka i bez VAT. Podstawą obliczeń są średnie ceny rynkowe masła i odtłuszczonego mleka w proszku na podstawie notowań giełdy masła i serów w południowoniemieckiej giełdzie w Kempten. Wartość surowca nie odpowiada, zatem cenie płaconej przez konkretną mleczarnię, ale wyznacza do pewnego stopnia kierunek i zakres rozwoju cen surowego mleka w Niemczech i UE.