Według najnowszych kalkulacji kosztów produkcji i cen mleka w sektorze ekologicznym, producenci w Niemczech otrzymywali średnio 52,31 centa/kg mleka ekologicznego w roku obrachunkowym 2021/22. Natomiast koszty produkcji wraz z wynagrodzeniem dla rolników wyniosły 66,97 centów/kg. Oznacza to, że producenci zostali z niedoborem pokrycia kosztów wynoszącym ok. 22 proc.

Mleko ekologiczne pod kreską

W omawianym roku obrachunkowym producenci mleka ekologicznego otrzymywali łącznie 64,08 centów/kg; 52,31 centów/kg wynikało z ceny mleka, a 11,77 centów/kg w formie dopłat. Biorąc pod uwagę nakłady rolne i ogólne koszty operacyjne, po odliczeniu dochodu ze sprzedaży bydła, realny dochód rolników wyniósł zaledwie 8,82 centów/kg mleka ekologicznego. To zaledwie 38 proc. dochodu, który byłby odpowiedni na podstawie obowiązujących układów zbiorowych. Ta odpowiednia kwota dochodu została obliczona na podstawie średniego wynagrodzenia godzinowego w wysokości około 25 euro (łącznie ze składkami pracodawcy). W świetle tych faktów hasło społecznie i ekonomicznie zrównoważone nie sprawdza się w przypadku ekologicznej produkcji mleka.

Dane dotyczące kosztów produkcji mleka w niemieckim sektorze mleka ekologicznego są opracowywane przez Biuro Socjologii Obszarów Wiejskich i Rolnictwa (BAL) i są corocznie aktualizowane.

Wszyscy hodowcy bydła mlecznego borykają się z obecnym wzrostem kosztów. W porównaniu z mlekiem konwencjonalnym, ceny dla producentów w sektorze ekologicznym wzrosły jednak w znacznie mniejszym stopniu, co oznacza, że znaczne niedobory są na porządku dziennym.