Firma Aero Plast należy do grupy Aero AB, utworzonej w 2007 roku. Nowa fabryka w Chełmży powstała na drodze modernizacji i adaptacji istniejących tam budynków, będących wcześniej fabryką okien. Na 6 tys. m2 posiadanych zabudowań mieści się magazyn oraz hala produkcyjna. Produkcja w fabryce będzie trwała 24 godziny na dobę, przez 7 dni w tygodniu. Brak przerw w produkcji wpłynie pozytywnie na jednorodność materiału.

 

W odróżnieniu od większości istniejących na rynku produktów wytwarzanych metodą wylewaną,, firma Aero Plast zdecydowała się na zastosowanie nieco innej technologii, mianowicie produkcji metodą wydmuchiwania, która według producenta korzystniej wpływa na funkcjonalność produktu końcowego.

 

Oferowane przez firmę folie trzywarstwowe, zawierają filtr UV, co według producenta zabezpiecza przechowywaną paszę na okres 12 – 24 miesięcy. Produktem sztandarowym jest folia wydmuchiwana z podwójnym klejem, o grubości zmniejszonej do 20 mikronów. Pozwala to według producenta na 20 proc. oszczędności podczas owijania i zapewnia lepsze właściwości, niż folie o grubości 25 mikronów produkowane metodą wylewaną.

 

Na otwarciu fabryki goście mieli możliwość obejrzenia linii produkcyjnej, którą podczas jednej zmiany obsługuje zaledwie dwóch pracowników z szesnastu pracujących w całej firmie. Wysoki stopień automatyzacji ogranicza wpływ błędu człowieka, co zapewnia, że wytworzony produkt jest powtarzalny. Dzięki zastosowanej technologii producent uzyskał wysoką wydajność w ilości 430 – 900 kg/godzinę, co w ujęciu rocznym daje ok. 5500 ton. W programie zaplanowanym przez producenta znalazło się również miejsce na prezentację produktów podczas pracy w czasie owijania balotów.

 

Gruba Aero AB jest również jedynym w kraju dystrybutorem maszyn austriackiej firmy Goweil, oferującej szeroką gamę maszyn do zbioru i konserwacji pasz objętościowych.