Taką decyzje podjęli niedawno Państwo Umińscy z woj. mazowieckiego, którzy w marcu br. dokonali uroczystego otwarcia nowoczesnej, zautomatyzowanej obory wolnostanowiskowej dla bydła mlecznego.

– Już w 2000 r. dobudowywaliśmy oborę, potem jeszcze raz w 2006 r., w końcu zabrakło miejsca i chęci do dalszej rozbudowy, bo obsługa stada stała się bardzo pracochłonna, więc zdecydowaliśmy się na budowę nowego obiektu – mówi Pan Adam.

Dobry mikroklimat – sterowany automatycznie

Nad parametrami mikroklimatu w oborze czuwa stacja pogodowa, zintegrowana z automatycznymi kurtynami, do której podłączone są czujniki siły i kierunku wiatru, temperatury oraz opadów. Dzięki temu nawet jeśli nikogo nie ma w oborze, to budynek samoczynnie dostosowuje elementy odpowiedzialne za wentylację do zmieniających się warunków atmosferycznych.

Zastosowane tu kurtyny Vario Star dostępne w ofercie firmy Wolf System składają się z dwóch tkanin o różnym współczynniku przepuszczalności wiatru (całkowicie nieprzepuszczalna dla wiatru oraz o przepuszczalności 50 proc.) i siatki zabezpieczającej o większym oczku umożliwiającej swobodny przepływ powietrza, która zabezpiecza przed dostaniem się do wnętrza obory ptactwa. W zależności od panujących warunków można całkowicie otworzyć lub zamknąć ścianę podłużną budynku, bądź dowolnie regulować pracą kurtyn, zapewniając zwierzętom optymalne warunki.

Minimalny nakład pracy

Gospodarstwo prowadzone jest jedynie przez rodzinę Państwa Umińskich. W związku z tym rozwiązania zastosowane w nowej oborze zostały tak zaprojektowane, aby ułatwić i ograniczyć do minimum nakłady codziennej obsługi stada.

Zadanie to ma ułatwić wyposażenie obory w zastęp robotów wykonujących najbardziej uciążliwe prace, wśród których znajdują się dwa roboty udojowe Lely Astronaut dostępne przez 24 godziny na dobę dla krów, które utrzymywane są w tzw. „wolnym ruchu”, czyli same decydują kiedy będą korzystać z robota udojowego, legowiska, czy stołu paszowego. Kolejnym robotem jest Lely Juno, który zastępuje człowieka w obowiązkach związanych z podgarnianiem paszy. Urządzenie to można zaprogramować według aktualnych potrzeb, tak aby częstotliwość podgarniania zapewniała stały dostęp do paszy.

Z kolei za utrzymanie porządku w oborze odpowiedzialny jest Lely Discovery, który regularnie czyści posadzkę szczelinową, po której poruszają się krowy w oborze. O komfort krów dbają natomiast zamontowane w oborze czochradła automatyczne Lely Luna. Jeśli chodzi o automatykę w oborze, można tu również zaliczyć system sterujący mikroklimatem w oborze, którego głównymi składowymi są zainstalowana na zewnątrz budynku stacja pogodowa, połączona z kurtynami zamontowanymi w ścianach budynku.