47-letni Claudio Da Costa został skazany w Sądzie Rejonowym New Plymouth za amputację strzyków u krów poprzez umieszczenie na nich gumowych pierścieni i późniejszym ich usunięciu.

W gospodarstwie znaleziono 12 krów mlecznych, u których brakowało strzyków. Rolnik po założeniu gumowych pierścieni na strzyki, usunął je dwa dni później za pomocą nożyczek, bez użycia środków przeciwbólowych.

Wyjaśniając powody swojego działania, Da Costa powiedział, że krowy miały urazy strzyków i uważał, że jest to najszybszy i najtańszy sposób, aby rozwiązać problem. Według niego rany były już przyczyną bólu krów i nie uważał, że jego działania przysporzyły im więcej bólu.

Ekspertyza weterynarii wykazała, że unerwienie czuciowe strzyka jest bardzo gęste, co sprawia, że są one bardzo wrażliwe na urazy i inne bodźce bólowe. Każda operacja wymaga znieczulenia strzyka i powinna być przeprowadzana wyłącznie przez lekarza weterynarii.

Dodatkowo, było bardzo mało prawdopodobne, że wszystkie 12 krów wymagałoby działania polegającego na amputacji strzyków. Metodę zastosowaną przez Da Costa, określono więc jest drakońskie praktyki, które nie mogą mieć miejsca w nowoczesnej hodowli bydła mlecznego – podaje The Dairy Site.