PARTNERZY PORTALU
 • partner portalu farmer.pl
 • partner portalu farmer.pl

Nowoczesna obora – dobrostan przede wszystkim

Nowoczesna obora musi być uszyta na miarę zwierząt w niej utrzymywanych. Maksyma teoretycznie prosta, ale – jak widać w praktyce – prawdziwa. Jak podkreśla Leszek Duszak, hodowca bydła mlecznego z Mazowsza, inwestycje mające zapewnić zwierzętom wysoki poziom dobrostanu po prostu się opłacają.Po dwóch latach od otwarcia obory okrzykniętej największą na Mazowszu odwiedziliśmy gospodarstwo państwa Duszaków z Ogródka, w powiecie węgrowskim, w województwie mazowieckim, gdzie Leszek Duszak, właściciel gospodarstwa, opowiedział nam o rozwiązaniach zastosowanych w oborze i doświadczeniach płynących z ich użytkowania.

Po pierwsze odpowiednie warunki

Gospodarstwo państwa Duszaków to przykład dużego gospodarstwa rodzinnego ukierunkowanego na produkcję stricte mleczną.

Jak wskazuje hodowca, gdy w kilka lat po przejęciu gospodarstwa, tj. na początku lat 90. XX w., postawił na krowy mleczne, ich średnia wydajność utrzymywała się na poziomie 6 tysięcy kg mleka za laktację. Jak zaznacza, był to poziom wyjściowy, osiągany jeszcze w starych obiektach. Następnie rozpoczęto modyfikację w zakresie żywienia bydła i poprawy warunków dobrostanu. Stworzywszy warunki pozwalające na lepsze wykorzystanie potencjału zwierząt, postawiono na poprawę genetyki, po części za pomocą importu, ale i selekcji w stadzie ukierunkowanej na poprawę wymion oraz racic. Obecnie gospodarstwo bazuje na własnych zwierzętach, skupiając się na selekcji w kierunku zwiększenia wydajności i poprawy rozrodu. 

Jak wskazuje gospodarz, ogromnym ułatwieniem w zarządzaniu rozrodem stada jest system CowScout, który nie tylko wykrywa ruję u krów, ale i monitoruje czas przeżuwania oraz informuje o potencjalnych problemach zdrowotnych zwierząt. Komputer określa, które sztuki są gotowe do zacielenia, po czym poprzez automatyczny system selekcji zwierząt są one oddzielane od grupy. Indeks zacielenia w stadzie państwa Duszaków wynosi 2,1 porcji nasienia. Sztuki niezacielone pomimo trzech prób oraz te, których wydajność nie osiąga 8 tys. kg mleka za laktację, są brakowane. 

Obecnie stado charakteryzuje się przeciętną wydajnością na poziomie 11 tys. kg mleka za laktację, choć hodowca zapowiada, że w ciągu roku lub półtora osiągnięty ma zostać docelowy poziom 11,5 tys. Jego przekroczenie nie jest obecnie planowane ze względu na wysokie ceny komponentów białkowych.

Rozwiązania zapewniające wysoki poziom dobrostanu

Pond koniec lat 90. Leszek Duszak postanowił wybudować w gospodarstwie oborę uwięziową na 60 szt. bydła. Kilka lat później powstała kolejna, tym razem wolnostanowiskowa, na płytkiej ściółce, na 130 szt., zaś w 2010 r. jeszcze jedna, również wolnostanowiskowa, ale na głębokiej ściółce, z rusztami przy korytarzu paszowym, przygotowana na 200 szt. bydła. W 2016 r. postawiono jeszcze jedną, której uroczyste otwarcie miało miejsce w maju 2019 r. Jest to nowoczesna, czterorzędowa obora z centralnym stołem paszowym. Cały obiekt ma stalową konstrukcję z dwoma rzędami słupów podporowych. Wymiary obiektu to 132 m długości i 36 m szerokości. Obora może pomieścić nawet 520 krów. Obecnie w oborze utrzymywanych jest 460 krów dojnych, jednak w planach jest zwiększenie tej liczby do 520.

Przed rozpoczęciem prac rodzina Duszaków wiele czasu poświęciła na przenalizowanie dostępnych rozwiązań, a podczas wyboru kierowała się w dużej mierze poziomem dobrostanu, jaki mogą one zapewnić zwierzętom. Najbardziej miarodajne jednak jest przetestowanie wszystkiego na „własnej” skórze. Po ponad dwóch latach od wprowadzenia zwierząt do obiektu hodowca nie ma wątpliwości, że jego wybory były słuszne. Jak zaznacza, poza wymiarami (dodałby 20 m długości) w rzeczonej oborze nic by nie zmienił, a jedną z niewielu modyfikacji było uzupełnienie wyposażenia o 20 wentylatorów poziomych. Hodowca podkreśla, że przed ich montażem spadek w produkcji mleka związany z falami upałów sięgał nawet 1,5 tys. l mleka, zaś po zainstalowaniu wentylatorów zażegnany został nie tylko ten problem, ale i zagrzewania się pasz w korytarzu paszowym. 

Zdaniem hodowcy podstawowym rozwiązaniem zapewniającym wysoki poziom dobrostanu w oborze są odpowiednie legowiska. W obiekcie postawiono na materace słomiano-wapienne. Jest to rozwiązanie bardzo dobre dla krów, ponieważ nie mają problemów z racicami, otarć, opuchlizn czy kulawizn, leżą na stanowiskach i nie przebywają nadmiernie na korytarzach spacerowych, jak podkreśla hodowca. Oczywiście, dla obsługi jest to rozwiązanie nieco uciążliwe, ponieważ materace słomiano-wapienne dościelane są co 2 tygodnie. Jednak zdaniem hodowcy korzyści, które czerpią z tego zwierzęta, są ważniejsze. Gospodarz podkreśla, że największą zaletą materacy słomiano-wapiennych jest wysoka higiena legowiska. Związki wapnia zawarte w takiej ściółce mają właściwości dezynfekcyjne, co ma korzystny wpływ na racice i wymię, jak podkreśla hodowca, dodając, że skutkuje to brakiem problemów z mastitis – liczba komórek somatycznych osiąga średnio 200 tys./ml mleka.

Kolejnym rozwiązaniem bardzo dobrze sprawdzającym się w obiekcie jest automatyczny system kurtyn wentylacyjnych sterowanych stacją pogodową. Jak wskazuje hodowca, dzięki dobrze zorganizowanej wentylacji, w oborze nie czuć amoniaku, a odpowiedni mikroklimat podnosi komfort bytujących w niej krów. 

Innym rozwiązaniem wskazanym przez Duszaka są zgarniacze. W oborze zastosowano cztery ciągi zgarniaczy obornika, po dwa korytarze gnojowe z każdej strony budynku, z kanałem zrzutowym na środku. Wybierając to rozwiązanie zamiast rusztów, Duszakowie kierowali się zdrowotnością racic i jak informuje gospodarz, decyzja okazała się słuszna, ponieważ zwierzęta w najnowszym obiekcie nie mają problemów z racicami.

Równie ważny system doju

W gospodarstwie mlecznym poza dbałością o warunki bytowania zwierząt należy również zadbać o odpowiedni system pozyskiwania białego surowca. Rodzina Duszaków zdecydowała się na karuzelę Autorotor typu Subway o 40 stanowiskach. Wydajność dojenia to ok. 150 sztuk na godzinę. Jak informuje Leszek Duszak, w doju pomaga 3 pracowników, którym dój 460 krów zajmuje ok. 3 godzin. Dzienny udój wynosi ok. 13 tys. l mleka, które trafiają do schładzalnika o pojemności 20 tys. l. 

Leszek Duszak z wyboru systemu doju jest zadowolony, choć jak podkreśla, zmieniłby system odpływu popłuczyn po myciu karuzeli. Hodowca szczególnie chwalił system Apollo, w który wyposażona jest karuzela. Dzięki niemu każda krowa po zakończonym doju poddawana jest automatycznemu dippingowi zabezpieczającemu strzyk przed zakażeniem środowiskowym, zaś po dippingu aparat udojowy jest przepłukiwany 15-procentowym kwasem octowym, wodą i sprężonym powietrzem. Jak podkreśla hodowca, daje to wymierne efekty w postaci niskiej ogólnej liczby drobnoustrojów w mleku (OLD), która nie przekracza 10 tys./ml.Podobał się artykuł? Podziel się!
×

WSZYSTKIE KOMENTARZE (23)

 • spokojnie ... 2021-11-29 14:02:31
  jest i plan na krowiarzy ... spokojnie . Proszę o wywiad z tym rolnikiem za rok - co powie ? Dostanie nakaz zatykania krowom odbytu - co by nie srały - zgodnie z planem azotanowym ... a jak nie to domiar . Jak za komuny .
 • Wysoki 2021-11-29 08:47:37
  Ludzie co wy (...) nie znacie się a głupoty piszecie . Jaka wodadolewana jest do mleka przez rolnika . Jak by wody dolał to mu mleczarnia nie przyjmuje mleka . Rolnik oddaje czyste mleko z zawartością tłuszczu .
  • Zenek 2021-11-29 13:55:56
   Kolega woda dolewana w oddzielny zbiornik w samochodzie. Samochód wjeżdżał na zakład był ważony po czym mleko było wylewne i jechał się myć i wtedy ta woda była spuszczane i spowrotem na wagę. Majsterszty...
 • Rolnik 2021-11-28 09:01:39
  Mając taką ilość krów mlecznych powinno wystarczyć na godne życie , a przez takuch co im ciągle mało cena mleka jest jaka jest. Jeśli każdy by patrzył w kategoriach żeby powiększać to mleko byłoby nic nie warte , głód pieniądza to choroba. Należy również zauważyć iż większość producentów mleka niema możliwośći by powiększać stada i przez takich mogą wylecieć z rynku bo opłacalność spadnie. Jak czytam że krowa jeśli nie jest cielna po trzech słomkach to idzie na rzeź to mi się nóż w kieszeni otwiera , trzeba zwierzęciu dać szansę , ale widzę że dla tego faceta tylko kasa. Poniżej 8500 l mleka też rzeźnia , no brak słów , fabryka nastawiona tylko na zyski a zwierzę to tylo rzecz w oczach tych ludzi. Sam mam chdowlę krów mlecznych , może niemam wydajności 11 tyś litrów , ale traktujemy zwierzęta nie jak rzeczy , człowieku weź ty się choć trochę wysil dla tych zwierząt i daj im szansę , a jeśli tego ci się nie chce to spróbuj sprzedać mniejszym chodowcą , to że krowa nie chci po trzech słomkach lub da mniej niż 8500 l mleka jej nie dyskwalifikuje , bo dla ciebie to mało , ale kto inny patrzy inaczej na te sprawy. Chwalisz się stajnią i dobrostanem , a tak postępujesz , no żałosne to. To tylko pokazuje że takie FABRYKI mleka nie powinny istnieć , a tylko mniejsze gospodarstwa które nie liczą po kilkaset sztuk.
  • kokoloko 2021-11-28 10:23:49
   2 zł to mało za litr mleka gdzie 85%to to woda Idź na budowę zarobisz więcej
   • Rolnik 2021-11-28 10:41:13
    Litr wody w sklepie ile kosztuje ??? Wystaczy ją tylko wydobyć , z mlekiem to nie takie łatwe. Dodatkowo mleko wartości odżywcze których wodzie brak , zastanawiam się też kto ma 2zł za litr mleka , w moim regionie takich cen niema i nigdy nie było. Mając 2zł za litr wiedziałbym że ta robota ma jakiś sens. Wysoka wydajność to żadne osiągniecie , bo liczy się ile zostaje po odliczeniu kosztów.
   • mnemonic222 2021-11-28 18:47:30
    @trolnik To wydobywaj i sprzedawaj za kilka złotych, wracaj do wideł...
   • MiernotaZenek 2021-11-28 22:20:13
    Praca przy widlach i gnoju jest ciezka i smiwrdzi
 • Lewar 2021-11-28 01:52:32
  Dobra robota 👌
 • Manny 2021-11-28 00:32:45
  Przyjdzie Pani Sylwia Spurek i pójdzie siedzieć za gwałty na krowach :-(
  • Vice 2021-11-28 01:43:57
   Mogę jej rurę przeczyścić. Za Ojczyznę!
ZOBACZ WSZYSTKIE KOMENTARZE

PISZESZ DO NAS Z ADRESU IP: 52.203.18.65
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum

KONTAKT24

Widziałeś, słyszałeś coś ważnego? Byłeś świadkiem niecodziennego wydarzenia? Napisz do nas! Opublikujemy, zainterweniujemy, pokażemy całemu światu. Jesteśmy dla Was 24 h na dobę, 7 dni w tygodniu.

DODAJ PLIKI

Kliknij lub przeciągnij pliki z dysku i upuść. Max. rozmiar pliku 4 MB.

Drogi Użytkowniku!

W związku z odwiedzaniem naszych serwisów internetowych możemy przetwarzać Twój adres IP, pliki cookies i podobne dane nt. aktywności lub urządzeń użytkownika. Jeżeli dane te pozwalają zidentyfikować Twoją tożsamość, wówczas będą traktowane dodatkowo jako dane osobowe zgodnie z Rozporządzeniem Parlamentu Europejskiego i Rady 2016/679 (RODO).

Administratora tych danych, cele i podstawy przetwarzania oraz inne informacje wymagane przez RODO znajdziesz w Polityce Prywatności pod tym linkiem.

Jeżeli korzystasz także z innych usług dostępnych za pośrednictwem naszych serwisów, przetwarzamy też Twoje dane osobowe podane przy zakładaniu konta, rejestracji na eventy, zamawianiu prenumeraty, newslettera, alertów oraz usług online (w tym Strefy Premium, raportów, rankingów lub licencji na przedruki).

Administratorów tych danych osobowych, cele i podstawy przetwarzania oraz inne informacje wymagane przez RODO znajdziesz również w Polityce Prywatności pod tym linkiem. Dane zbierane na potrzeby różnych usług mogą być przetwarzane w różnych celach, na różnych podstawach oraz przez różnych administratorów danych.

Pamiętaj, że w związku z przetwarzaniem danych osobowych przysługuje Ci szereg gwarancji i praw, a przede wszystkim prawo do odwołania zgody oraz prawo sprzeciwu wobec przetwarzania Twoich danych. Prawa te będą przez nas bezwzględnie przestrzegane. Jeżeli więc nie zgadzasz się z naszą oceną niezbędności przetwarzania Twoich danych lub masz inne zastrzeżenia w tym zakresie, koniecznie zgłoś sprzeciw lub prześlij nam swoje zastrzeżenia pod adres odo@ptwp.pl. Wycofanie zgody nie wpływa na zgodność z prawem przetwarzania dokonanego przed jej wycofaniem.

W dowolnym czasie możesz określić warunki przechowywania i dostępu do plików cookies w ustawieniach przeglądarki internetowej.

Jeśli zgadzasz się na wykorzystanie technologii plików cookies wystarczy kliknąć poniższy przycisk „Przejdź do serwisu”.

Zarząd PTWP-ONLINE Sp. z o.o.