- Zmiany wynikające z założeń Zielonego Ładu stanowią niebagatelne wyzwanie dla hodowców bydła. Jednym z narzędzi, które może pomóc hodowcom w przygotowaniu się na nadchodzące zmiany jest selekcja genomowa. Kluczowym jest odpowiednie wykorzystanie indeksów selekcyjnych. Równie ważna jest odpowiednia konstrukcja tych indeksów i wzbogacanie ich o nowe cechy, które są ważne z punktu widzenia zrównoważonej hodowli i wpływu na środowisko naturalne – uważa Sebastian Mucha.
Wśród ważnych aspektów, których optymalizacja ma przełożenie na środowisko naturalne dr Mucha wymienia również: ograniczanie emisji gazów cieplarnianych, efektywność wykorzystania paszy oraz ograniczenie stosowania antybiotyków. Aby osiągnąć wymagany postęp niezbędna będzie również poprawa takich cech jak długowieczność, płodność oraz zdrowie wymienia.

- W osiągnięciu założonych celów pomoże hodowcom selekcja genomowa, która pozwala zwiększyć postęp genetyczny w stadzie oraz zapewnia optymalizację kosztów odchowu młodzieży. Ważnym aspektem jest rozwój polskiego systemu szacowania wartości hodowlanej pozwalający na poszerzenie celu hodowlanego o nowe cechy, które umożliwią selekcję w kierunku zrównoważonej hodowli bydła o zmniejszonym wpływie na środowisko naturalne – dodaje Sebastian Mucha.
Zapraszamy do udziału w sesji „Produkcja mleka” podczas Konferencji Narodowe Wyzwania w Rolnictwie. Jeszcze dziś zarejestruj się na to niepowtarzalne wydarzenie!
Komentarze