Jak podkreśla Kacper Szanciło, specjalista ds. żywienia cieląt, właściciel linii produktów dla cieląt Milkyline, żywienie ma wpływ na wydajność mleczną już od pierwszych chwil życia cieliczki. To, w jaki sposób odchowujemy cielęta i żywimy jałowice remontowe, przekłada się bowiem bezpośrednio na ich późniejszą wydajność produkcyjną.

Aby wychować wysokowydajną mlecznicę, trzeba zadbać o cieliczki w pierwszych godzinach życia, pojąc je wysokojakościową siarą. Podanie odpowiedniej ilości immunoglobulin jest bardzo ważne, ponieważ zabezpieczy cieliczki przed potencjalnymi chorobami.

Ważne jest, aby do żywienia cieląt podchodzić racjonalnie. Nie zawsze kupowanie najdroższego preparatu oznacza najlepszy wybór. Odchów cieląt musi być zrównoważony, ważna jest umiejętność znalezienia najbardziej efektywnej formy odchowu cieliczek. Moim zdaniem preparat mlekozastępczy po rozpuszczeniu nie powinien kosztować więcej za litr niż 65 proc. ceny litra mleka w skupie.

- Chciałbym przypomnieć, że nie wolno stosować w odchowie cieliczek mleka z podwyższoną liczbą komórek somatycznych oraz pójła z antybiotykiem. Mleko z antybiotykiem spowoduje uodpornienie się szczepów bakterii zamieszkujących organizm na daną substancję, co w przyszłości może spowodować antybiotykoodporne zapalenia wymion - podkreśla Kacper Szanciło.

NAJWAŻNIEJSZE PIERWSZE TYGODNIE

Cieliczki powinny dostawać pasze jak najlepszej jakości, gdyż jak pokazują badania, w okresie pierwszych 8 tygodni jest zauważalny największy wzrost gruczołu mlecznego. Na późniejszą laktację ma również wpływ zdrowotność w młodym wieku, dlatego trzeba bardzo uważać na biegunki u cieląt. Strata z tytułu jednej przebytej biegunki u cieliczki może wynieść od 600 do nawet 1000 kg mleka w każdej jej laktacji w życiu dorosłym.

- Najtańszym remontem stada są własne jałowice remontowe. Koszt odchowu jałowicy remontowej jest o wiele niższy niż koszt zakupu jałowicy hodowlanej. Ten aspekt przede wszystkim wpływa na poprawę opłacalności produkcji. Dodatkowo własne jałowice remontowe nie potrzebują tak długiego czasu na asymilację z nowym otoczeniem, co po wycieleniu wpływa na zwiększenie wydajności - dodaje specjalista ds. żywienia cieląt.