Podstawą planowania produkcji w stadach towarowych bydła mięsnego jest sezonowość wycieleń, która nierozerwalnie wiąże się z terminem odsadzenia cieląt. Cielęta w zasadzie można odchowywać w każdej porze roku, lecz nie w każdej z nich mamy do czynienia z jednakowym stopniem trudności związanym z ich wychowem.

Najłatwiej odchowują się cielęta urodzone jesienią i na początku zimy, ponieważ końcowy okres ciąży matek przypada jeszcze na sezon pastwiskowy. Dzięki temu cielne krowy korzystają ze świeżej paszy, oraz ruchu na świeżym powietrzu. Młodzież odchowywana w okresie jesienno-zimowym przy matkach, osiąga wagę 250 do 300 kg i jest wówczas odsadzana

W tym momencie zarówno dla krowy-matki jak i cielęcia jest to olbrzymi stres. Zwierzęta zwyczajnie tęsknią za sobą. Przejawem jest częste porykiwanie, które może być dosyć uciążliwe, bo zdarzają się przypadki że trwa ponad 2 tygodnie. Nie to jest jednak najważniejsze, ale spadek apetytu przez co odsadki tracą na wadze. Dlatego tak ważne jest łagodzenie stresu związanego z ich oddzieleniem od matek.

Ważną w tym rolę odgrywa wybór miejsca odsadzenia - zwierzęta nie powinny być narażone na hasał, stres cieplny, należy im też zapewnić całodzienny dostęp do wody. Równie istotne jest żywienie, w tym sukcesywne przyzwyczajanie do nowego rodzaju paszy.

Jeżeli odsadki mają być przetrzymywane w pomieszczeniach, to należy przewidzieć, że na jedno zwierzę powinno przypadać 2,5 - 3 m² powierzchni.