- Cena jaką otrzymuję za moje mleko jest uzależniona od średniej ceny skupu w Polsce podawanej przez GUS. Dlatego też wszelkie wahania obecne na rynku, dotykają nas z dwumiesięcznym przesunięciem. Obecnie cena wynosi 1,61 zł/l brutto. Uważam jej poziom za akceptowalny – uważa Kazimierz Ksionek, hodowca bydła, producent mleka.

Hodowca obawia się jednak spadków cen, bo mniejsze dochody będą oznaczały spadek opłacalności, a przy specjalizacji jaka dotyczy dużych gospodarstw mlecznych, jakiekolwiek załamania rynku, które przedłużają się ponad pół roku, niosą za sobą widmo bankructwa.

- Jeśli okres niskich cen, takich które powodują, że dokładamy do gospodarstwa się przedłuży, to sytuacja będzie trudna. Na żywieniu krów oraz nawożeniu pól ciężko oszczędzać jeśli chce się utrzymać wyniki produkcyjne. Dlatego też przy słabej koniunkturze trzeba asekurować się pożyczkami – komentuje rolnik.

- Dużo zależy od świadomego i odpowiedzialnego inwestowania czyli tego, na co sami się decydujemy. Jednak duży wpływ na opłacalność mają ceny mleka jak i pasz, a na to nie mamy wpływu. Mam nadzieję w obecnym roku żniwa udadzą się lepiej i chociaż ceny pasz spadną – mówi z nadzieją Kazimierz Ksionek.