Okołoporodowy obrzęk wymienia upośledza produkcję mleka, utrudnia przeprowadzanie udoju. Często wymię jest tak bardzo powiększone, że zakładanie aparatu udojowego i jego utrzymanie podczas doju jest niemal niewykonalne. Obrzęk zwiększa jednocześnie masę tego organu, przez co może prowadzić do uszkodzeń więzadeł podwieszających wymię.

Jak  podaje literatura, obrzęk wymienia powstaje z powodu nagromadzenia się płynów w przestrzeniach śródmiąższowych tkanek wymienia. Dodatkowo w wymieniu zostaje zaburzony przepływ krwi tętniczej i żylnej, ze względu na różnicę ciśnienia i nagromadzenie się chłonki. Fizjologiczny obrzęk powinien zanikać po kilkunastu dniach po porodzie. Zmiany które utrzymują się dłużej powodują nieodwracalny rozrost wymienia. 

Zgodnie z wynikami badań naukowych, predyspozycje do poporodowego obrzęku wymienia są dziedziczne. Występowaniu tego schorzenia sprzyjają błędy żywieniowe w końcowym okresie zasuszenia. Przykładowo podczas kwasicy wytwarza się histamina, która wraz z krwią wędruje do wymienia gdzie wzmaga obrzęk tkanek.

Ruch, masaż i maści

Jeśli zauważamy, że krowa z powodu obrzęku ma problem z poruszaniem się, bądź pomimo upłynięcia kilkunastu dni po porodzie zmiany nie cofają się, należy przystąpić do leczenia. Zgodnie z zaleceniami, krowa z obrzękiem wymienia powinna mieć zapewniony ruch, wymię powinno być masowane. Pomocne okazuje się wcieranie maści schładzających, które ograniczają obrzęki i zmniejszają bolesność.