Pod względem zasilania mamy dwa rodzaje pastuchów: sieciowe i bateryjno-akumulatorowe. Sieciowe zasilane są prądem elektrycznym o napieciu 230 V. Bateryjno – akumulatorowy zasilane akumulatorem lub tzw. suchą baterią. Jest to forma bardziej mobilna, można go postawić tam gdzie się tylko chce. Wymaga jednak co jakiś czas doładowania akumulatora lub wymiany baterii.

Sposób zasilania wpływa na cenę urządzenia. Za pastucha zasilanego kablem elektrycznym zapłacimy więcej. Jego cena zaczyna się od 350 zł. Za akumulatorowy producenci chcą 80 - 160 zł. Dostępne są także kompletne zestawy do grodzenia pastwiska.

Elektryzator aby spełnił swoją rolę musi być zaopatrzony w przewód do ogrodzenia elektrycznego, najpopularniejsze są : taśmy, plecionki, druty, linki ocynkowane. Taśmy występują w różnych kolorach: białe, zielone, czerwono-białe, niebiesko- białe (kolor zapewnia lepszą widoczność). Można ją stosować zarówno dla bydła jak i koni. W środku ma wpleciony drut ze stali nierdzewnej. Taśma może występować o różnych parametrach przewodzenia. Cena waha się w zależności od koloru i długości. Przykładowo taśma w kolorze białym o szerokości 200 mm, rolka 200 mb kosztuje ok. 70 zł.

Plecionka wykonana jest z polipropylenu, sprzedawana jest podobnie jak taśma w różnych kolorach .Odporna jest na promieniowanie UV, w środek również ma wpleciony przewodnik w postaci drucika ze stali nierdzewnej. Charakteryzuje się wysoką odpornością na zrywanie. Dedykowana jest do budowy ogrodzeń dla psów, kotów, bydła, czy nawet do ochrony upraw przed dzikami.  Plecionka w kolorze pomarańczowym 500 mb kosztuje ok. 65 zł.

Drut ocynkowany znajduje zastosowanie dla każdego z elektryzatorów, ale ze względu na kolor jest najmniej widoczny. Ma to znaczenie w przypadku cieląt, które brykając po pastwisku mogą zwyczajnie go przerwać. Plusem w tej sytuacji jest natomiast fakt, iż bez trudu można rozerwane końce ze sobą połączyć. Występuje w dwóch grubościach 1,2 mm lub 2 mm. Jego cena mieści się w granicach 45 zł / 500 mb.

Aby możliwe było połączenie przewodu potrzebne nam będą jeszcze słupki. Wykonywane sa z różnych materiałów - metalu, polipropylenu,  włókna szklanego, jednak najczęściej wykorzystywane są drewniane, do których trzeba jednak dokupić izolatory.

Mając wszystkie te elementy, można zmontować pastucha i wypuszczać zwierzęta na pastwisko.