Ceny sianokiszonki w balotach zaczynają się już od ok. 80 zł za sztukę w przypadku standardowych balotów 120x120 z traw łąkowych. Wyższe ceny dotyczą sianokiszonki sporządzonej z lucerny, bądź koniczyny. W tym przypadku koszt zakupu takiej paszy to już ok. 150 – 180 zł za sztukę. Ceny w kraju są dość zróżnicowane, w zależności od regionu i dostępności paszy.

Niższe ceny sianokiszonki w tym roku mogą być spowodowane zmniejszonym popytem wynikającym z efektywniejszego użytkowania pastwiskowego, jak również większych planowo zbiorów kukurydzy na kiszonkę. Wybitnie wyrośnięte plantacje kukurydzy solidnie podbudują bazę paszową gospodarstw utrzymujących bydło, ograniczając jednocześnie zużycie sianokiszonki.

Wiele osób ma jeszcze w pamięci horrendalne ceny sianokiszonki z zeszłego sezonu, które osiągały zawrotne poziomy, dochodzące nawet do 250 zł za balot. Na dodatek bardzo często po otwarciu balota okazywało się, że jest to pasza kiepskiej jakości, powstała w wyniku zbioru np. wieloletnich nieużytków.

Nieco tańsze obecnie jest również siano. Za balot siana dobrej jakości trzeba obecnie zapłacić ok. 80 – 90 zł. W poprzednim sezonie stawki żądane za siano w większości przypadków przekraczały 100 zł/szt. W niektórych ogłoszeniach pojawiają się oferty sprzedaży siana w przeliczeniu na tonę paszy. Średnie ceny w tym przypadku wynoszą ok. 400 zł/tonę.

O ile utrzymają się dotychczasowe warunki pogodowe z okresowymi opadami, ceny pasz objętościowych powinny na koniec sezonu jeszcze spaść, co stanowiłoby dobrą informację dla osób zmuszonych do ich zakupu.

Nie są do końca jeszcze znane stawki za słomę, rolnicy badają nadal sytuację na rynku, oczekując pierwszych deklaracji. Jednak cena słomy powinna być niższa od zeszłorocznej m.in. ze względu na niższe zapotrzebowanie. W ubiegłym sezonie, oprócz roli ściółki, słoma w wielu przypadkach była znaczącym uzupełnieniem dawki pokarmowej.

Podziel się cenami pasz w swoim regionie na forum Farmera.

O efektywnym żywieniu krów mlecznych będzie można usłyszeć na II edycji Konferencji z cyklu: "Nowoczesna produkcja mleka". Zarejestruj się już dziś na farmer.pl.