Biegunki u cieląt,  jeśli nie są w odpowiedni sposób leczone mogą powodować spadek przyrostów i ogólne osłabienie organizmu, powodujące podatność na różnorakie choroby. Jak pokazują badania, przebyte w młodym wieku biegunki odbijają się negatywnie na późniejszej produkcji mlecznej u krów. W skrajnych przypadkach biegunki mogą być przyczyną upadków cieląt.

Sposobów na biegunki u młodego bydła, zarówno tych „domowych” jaki i polecanych przez lekarzy weterynarii jest wiele. Różne są bowiem przyczyny biegunek. Schorzenia wywołane przez bakterie można leczyć za pomocą antybiotyków. Jednak jak pokazuje praktyka zwykle podłoże biegunek jest bardziej złożone, a przez to trudniejsze w leczeniu.

Do głównych przyczyn biegunek, oprócz bakterii, literatura zalicza m.in. koronawirusy, rotawirusy, kokcydia. Często różne czynniki występują razem. W takich wypadkach oprócz środków działających przeciwko patogenom, musimy stosować substancje leczące objawy.

Pektyny zapobiegają odwodnieniu

Jedną z substancji o działaniu przeciwbiegunkowym są pektyny. Pektyny to poli- i oligosacharydy występujące w ścianach komórkowych wielu roślin. Ich wspólną cechą jest zdolność do tworzenia żeli. Regulują tym samym pasaż treści pokarmowej przez jelita powodując jej zagęszczenie i wolniejszy przepływ. Dodatkowo żel pektynowy działa ochronnie na śluzówkę przewodu pokarmowego.

Źródła pektyn w preparatach przeciw biegunkowych mogą być różne. W składzie takich środków znajdziemy np. pektyny z jabłek bądź mączkę z suszonych strąków szarańczynu strąkowego nazywaną potocznie karobem.

Pektyny to tylko jedna z grup substancji działających przeciwbiegunkowo. Wybierając preparaty lecznicze na tego typu schorzenia warto sprawdzić czy zawierają taniny (działające ściągająco), elektrolity (które cielę traci podczas biegunki) oraz bakterie probiotyczne (np. Lactobacillus Paracasei, Lactobacillus Rhamnosus)

W przypadku nasilonych biegunek warto zgłosić się o pomoc do lekarza weterynarii. Wiele biegunek jest wywoływanych przez patogeny, które zwalcza się za pomocą lekarstw na receptę. Dodatkowo przy silnym odwodnieniu oraz osłabieniu celowe okazuje się podanie kroplówki.