Raporty wynikowe w gospodarstwach objętych oceną wartości użytkowej od lat stanowią podstawowe narzędzie w zarządzaniu stadem bydła mlecznego.

- Reagując na sygnały dochodzące od samych hodowców i korzystając z konsultacji ekspertów, których wiedza i doświadczenie zostały sprawdzone w praktyce Polska Federacja Hodowców Bydła i Producentów Mleka z dniem dzisiejszym uruchamia raporty wynikowe w zupełnie nowej odsłonie – czytamy w komunikacie PFHBiPM.

W nowej wersji raportów wynikowych hodowcy znajdą te informacje, które były dostępne przed zmianą. W nowej odsłonie dane będą zaprezentowane w innej, czytelniejszej formie, oprócz tego znajdzie się kilka nowości.

W RW-1 znajdziemy m.in. ocenę średniej w stadzie/grupie względem norm, komunikat o nieoczekiwanych wahnięciach średniej, czy analizę trendu krótko- i długoterminowego.

Z kolei raport RW-2 zostanie wzbogacony o alarmy informujące o niekorzystnych zmianach dla poszczególnych krów. Nadal dostępna będzie informacja o zagrożeniu ketozą, ale pojawi się również alarm mówiący o nowych zachorowaniach na mastitis, czy też chronicznie wysokiej liczbie komórek somatycznych.

- Mamy nadzieję, że adaptacja do nowych raportów, jeśli nawet będzie wymagała trochę wysiłku, to nie będzie specjalnie „bolesna”. A wysiłek, jaki hodowcy włożą w poznanie nowych raportów, zostanie z nawiązką wynagrodzony użytecznymi informacjami, które się w nich znajdują – informuje PFHBiPM.